Alım-Satım Sözleşmesinde Hanefî ve Şâfiî Mezhepleri Arasındaki İhtilaflı Meseleler
The disputed issues in the contracts of sale which are between the Hanafî sect Shâfi'î sect
- Tez No: 321966
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DAVUT İLTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günlük hayatta sıkça yapılan sözleşmelerden biri de alım-satım sözleşmesidir. Sözleşmelerin hukuka uygun olması insanların problemsiz olarak yaşamalarını sağlar. Çeşitli hukuk ekollerine ait bilgi edinilmesi insanların hukuksal düşüncelerinin gelişmesine yardım eder.Bu çalışmada Hanefî ve Şâfiî mezheplerinin alım-satım sözleşmesindeki ihtilafları anlatılmaktadır. Bu konuda bir çalışma bulunmadığı için bu eksikliği gidermek ve iki mezhep arasındaki ihtilaflı meseleler hakkında bilgi verilerek İslâm hukuku öğrenimi ve öğretimi için bu meseleler üzerine başkalarını kıyas etme olanağı sunmak amacı olan bu çalışma iki mezhebe ait klasik fıkıh kitapları ve hilâfiyyât kitapları incelenerek meydana getirilmiştir. İlk bölümde Hanefî ve Şâfiîlere göre alım-satım sözleşmesine dair genel nitelikte bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise İki mezhep arasındaki alım-satım sözleşmesindeki belli başlı 60 ihtilaflı mesele açıklanarak, ihtilafların kaynaklarından bahsedilmiştir. Sonuçta bu ihtilafların genel olarak, hadislerin ravilerini mezheplerin farklı değerlendirmesinden kaynaklanan ihtilaflar, iki mezhebin hadislerle amel etme şartlarının farklı olmasından kaynaklanan ihtilaflar, iki mezhebin hukuk metodolojilerinin farklılığından kaynaklanan ihtilaflar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study we researched the Hanafî and Shâfi`î sects? disputed issues which are in the contracts of sale. We chose this subject because we couldn?t find any study about this subject, so we thought to fill in this blank. Our aim is to give information about Hanafîs and Shâfi`îs opinions on the contracts of sale. And than to explain two sects? disputed issues in the contracts of sale with their reasons. Thus with this study learners can comparison a lot of issues to these disputed issues and their legal thought can develop easily. We researched the basic classic books which were the two sects? scholars wrote about the Islamic jurisprudence and we also researched the books which compared Hanafî and Shafiî sects? different opinions on the sale contract. After the researching we fixed principal 60 disputed issues which are between Hanafî sect and Shâfi`î sect. Than in the first part of this study we gave general information about sale contract according to Hanafî sect and Shafiî sect. And in the second part, we explained the disagreements between two sects. Firstly we explained each issue and secondly we gave the reasons of the disagreements. Finally we can say the general reasons of this two sects? disagreements on the sale contract are, each sect?s different principles to use a hadith, this is one of the main reason of the disagreements and the second main reason is the differences between the two sects? Islamic jurisprudence methodology (principles of Islamic jurisprudence).