Sesler dergisi üzerinde bir inceleme
A study on the journal of Sesler
- Tez No: 321996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TEMİZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 675
Özet
Balkanlar Türk Edebiyatları içerisinde önemli bir yer tutan Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatı üzerine yaptığımız bu çalışmada, yayımlandığı dönemde bu edebiyatın ?belkemiği? sayılan ?Sesler? dergisi çeşitli yönleriyle incelenmiştir. Bu dergi, Üsküp'te 1965-2001 yılları arasında yaklaşık 36 yıl boyunca yayımlanmıştır.?Giriş? bölümünde öncelikle, Balkanlar-Makedonya ve Kosova hakkında genel bilgiler verilmiştir. Daha sonra, Balkanlarda Makedonya ve Kosova Türklerinin varlığı tarihî süreç içerisinde değerlendirilmiştir. Ayrıca; Balkanlarda Türk edebiyatları ile Çağdaş Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatı genel özellikleriyle ele alınmıştır. Bu bölümde son olarak da; Makedonya ve Kosova bölgelerinde Türkçe basın-yayın faaliyetleri değerlendirilmiştir.?Sesler Dergisi? adını taşıyan Birinci Bölüm'de öncelikle; ?Sesler? dergisinin genel şekil ve muhteva özelliklerine yer verilmiştir. Ayrıca; dergideki ?Umutlar? adlı bölümle ortaya konan şair ve yazar yetiştirme politikası da değerlendirilmiştir.?Sesler Dergisinde Yer Alan Şiirlerin İncelenmesi? adlı İkinci Bölüm'de; Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatında şiir türünün gelişimi, şiirlerin genel şekil özellikleri, belirgin dil-üslup özellikleri ve işlenen konular ele alınmıştır.?Sesler Dergisinde Yer Alan Hikâyelerin İncelenmesi? başlıklı Üçüncü Bölüm'de; Makedonya ve Kosova Türk Edebiyatında hikâye türünün gelişimi, hikâyelerin belirgin dil-üslup özellikleri ve konular ele alınmıştır. Ayrıca hikâyeler zaman ve mekân özellikleri bakımından da değerlendirilmiştir.?Sesler Dergisi Bibliyografyası? adlı Dördüncü Bölüm'de, dergide yayımlanan bütün ürünler, türlerine göre sınıflandırılarak verilmiştir.Tez çalışmamız, yukarıda kısaca tanıttığımız bölümlerde yapılan inceleme ve tespitlerimizden oluşan ?Sonuç?; tamamını gördüğümüz ve büyük bir kısmını da kullandığımız konuyla ilgili çalışmaların verildiği ?Kaynaklar? bölümleriyle tamamlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study on Macedonian and Kosovan Turkish literature which have an important place in Balkan Turkish literature, ?Sesler? magazine, is discussed from various aspects. Sesler was accepted as the ?backbone? of its time. The magazine was published for almost 36 years between 1965 and 2001 in Uskup.In the introduction part, a general information about the Balkans as well as Macedonia and Kosovo is given. Then, the existence of Macedonian and Kosovan Turks in the Balkans are evaluated in the historical process. Additionally, Turkish literature in the Balkans along with the contemporary Macedonian and Kosovan Turkish literature are reviewed in general terms. In this chapter, ultimately, Turkish press activities in Macedonia and Kosovo regions are assessed.In the first chapter which forms the ground of our study called as ?Sesler Sesler Magazine?, primarily, the general form and content features of the ?Sesler? magazine are included. Additionally, the poet and writer raising politics which finds a place with the ?Umutlar? section are evaluated.In the second chapter called as ?Analysis on the Poems in the Sesler Magazine?, the progress of poetry in Macedonian and Kosovan Turkish literature, general formative features of the poems, leading language and style features with the prominent themes are discussed.The third chapter called as ?Analysis of the Stories in the Sesler Magazine?, the development of stories in Macedonian and Kosovan Turkish literature, distinctive language and style features along with the themes are investigated. Additionally, stories are evaluated with their time and space features.The fourt chapter is called as ?Bibliography of Sesler Magazine? and all works of the magazine are given as classified according to their genres.Thesis study is completed with the ?Conclusion? which includes analysis of the sections above along with the determinations and ?Bibliography?, consisting of the studies in the field and in which each one has been seen and a vast majority is used.