Kubaşık öğrenme ve anlaşmazlık çözümü eğitimi ile bütünleştirilmiş Türkçe ve sosyal bilgiler programının öğrencilerin akademik başarı, iletişim ve sosyal problem çözme becerilerine etkisi
Effects of cooperative learning and conflict resolution training and integrated Turkish and social curriculum on academic achievement, communication and social problem solving skills of students
- Tez No: 322005
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY BÜMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışmanın amacı, kubaşık öğrenme ve anlaşmazlık çözümü eğitimi ile bütünleştirilmiş ilköğretim beşinci sınıf Türkçe ve Sosyal Bilgiler dersi öğretim programı uygulamalarının akademik başarı, iletişim ve sosyal problem çözme becerileri üzerindeki etkisini incelemektir.2010-2011 yılının ikinci döneminde gerçekleştirilen bu çalışmaya ilköğretim beşinci sınıfa devam eden toplam 133 öğrenci katılmıştır. Araştırma kapsamında üç deney ve 2 kontrol grubu oluşturulmuştur. Birinci deney grubuna 12 hafta boyunca anlaşmazlık çözümü eğitimi ile bütünleştirilmiş Türkçe ve Sosyal Bilgiler programı kubaşık öğrenme yaklaşımıyla uygulanmış ve birinci dönemin sonunda üç hafta boyunca 19 saatlik anlaşmazlık çözümü eğitimi verilmiştir. İkinci deney grubunda, Türkçe ve Sosyal Bilgiler programı herhangi bir bütünleştirme yapılmadan kubaşık öğrenme yöntemi ile uygulanmıştır. Üçüncü deney grubunda ise bütünleştirilmiş Türkçe ve Sosyal Bilgiler programı geleneksel eğitim durumlarıyla işlenmiş ve birinci deney grubuyla benzer bir şekilde bu gruptaki öğrencilere birinci dönemin sonunda 19 saatlik anlaşmazlık çözümü eğitimi verilmiştir. Kontrol gruplarında ise 2005 İlköğretim Sosyal Bilgiler ve Türkçe programında yer alan etkinlikler uygulanmıştır. Araştırmaya katılan tüm gruplarda dersler kendi öğretmenlerince, araştırmacı tarafından hazırlanan planlar doğrultusunda yürütülmüştür.Tüm gruplara öntest ve son test olarak ?Sosyal Bilgiler Başarı Testi? ?Türkçe Başarı Testi? ve ?İletişim Becerileri Senaryoları? ?Sosyal Problem Çözme Becerileri Senaryoları? uygulanmış ve sonuçları analiz edilmiştir. Araştırmada yarı deneme modellerinden ?Denkleştirilmemiş Kontrol Gruplu Model? kullanılmıştır.Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda;Bütünleştirilmiş Türkçe öğretim programının kubaşık öğrenme yaklaşımıyla uygulanmasının, bütünleştirme yapılmadan Türkçe öğretim programının kubaşık öğrenme yaklaşımıyla uygulanmasının, 2005 yılında uygulanmaya başlanılan Türkçe öğretim programı uygulamalarına göre öğrencilerin Türkçe dersi başarı testinden alınan sontest puanları üzerinde anlamlı bir şekilde daha etkili olduğu ancak, bütünleştirilmiş programın geleneksel eğitim durumlarıyla uygulanmasının anlamlı bir farklılık yaratmadığı,Bütünleştirilmiş Sosyal Bilgiler öğretim programının kubaşık öğrenme yaklaşımıyla uygulanmasının, 2005 yılında uygulanmaya başlanılan Sosyal Bilgiler öğretim programı uygulamalarına göre öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersi başarı testinden alınan sontest puanları üzerinde anlamlı bir şekilde daha etkili olduğu ancak, bütünleştirme yapılmadan Sosyal Bilgiler öğretim programının kubaşık öğrenme yaklaşımıyla uygulanmasının ve bütünleştirilmiş programın geleneksel eğitim durumlarıyla uygulanmasının anlamlı bir farklılık oluşturmadığı,Kontrol gruplarıyla karşılaştırıldığında, bütünleştirilmiş program uygulamalarının, kubaşık öğrenme yöntemi uygulamalarının ve bütünleştirilmiş programların kubaşık öğrenme yaklaşımıyla uygulanmasının öğrencilerin iletişim (etkili dinleme, etkili konuşma) ve sosyal problem çözme becerileri üzerinde daha etkili olduğu,Deney grupları karşılaştırıldığında, bütünleştirilmiş programın kubaşık öğrenme gibi öğrenciyi aktif kılan bir yöntemle verilmesinin akademik başarı, iletişim becerisi ve sosyal problem çözme gibi becerileri geliştirmeye daha fazla katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the effects of practices in cooperative learning and conflict resolution training,and integrated Turkish and Social Studies Teaching Curriculum of 5th grade primary school students on their academic achievement,communication and social probem solving skills.This study was carried out in 2010-2011 Spring Semester and included 133 priary school students at 5th grade. There were 3 experimental and 2 control groups in the study.The first experimental group was given conflict resolution training and integrated Turkish and Social Studies curriculum through cooperative learning approach during 12 weeks and then conflict solving training was practised for 19 hours during 3weeks at the end of the first semester. On the other hand,Turkish and Social Studies Curriculum was used in the second experimantal group through cooperative learning method without making any integration. Then,in the third experimental group,integrated Turkish and Social Studies Curriculum was given by using traditional method,and similar to those in the first experimental group,the students in this group were also given conflict solving training for 19 hours during 3 weeks at the end of the first semester.In control groups,the activities in Turkish and Social Studies Curriculum of primary school in 2005 were practiced.In all groups involved in this study,the lessons were conducted by their own teachers in accordance with the programs prepared by the researcher.Social Studies Achievement Tests Turkish Achievement Test Communication Skills Scenarios and Social Problem Solving Skills Scenarios were used as pretest and posttest in all groups and the results were analyzed.In the research Nonequivalent Control Group Model was employed.In view of the findings from the research it was concluded that Using Integrated Turkish Teaching Curriculum with cooperated learning approach compared to non-integrated one, was significantly more effective on posttest scores of students? Turkish Achievement Test according to the practices of Turkish Curriculum which started to be applied in 2005.However, using integrated curriculum through traditional method had no significant difference,Using Integrated Social Studies Curriculum with cooperated arning approach was significantly more effective on posttest scores of students? Social Studies Achievement Test according to the practices of Social Studies Curriculum which started to be applied in 2005. Nevertheless, employing Social Studies Teaching Curriculum through cooperated learning approach without any integration and applying integrated program by using traditional methdod had no significant difference,In comparison to control groups,using practices of integrated curriculum,cooperated learning method and integrated programs through cooperated learning approach was more effective on the communication(effective listening,effective speaking) and problem solving skills of the students,When compared to the other experimental groups, using integrated curriculum through a method like cooperative learning, which makes the student more active, had significantly contributed to the academic achievement, and improveent of skills such as communication skill and social problem solving skill.