Ticari kredilerde bankacılık uygulamaları ve yatırım kredilerinin değerlendirilmesine yönelik bir uygulama
Banking applications for commercial loans and an application for evaluation of investment credit
  1. Tez No: 322017
  2. Yazar: ALPER ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Hızla değişen dünya finans sektöründe, bankacılık namına bilinen birçok bilgi, alışkanlık ve iş yapma biçimi de hızla değişmektedir. Bankaların karşılaştığı riskler nedeni ile yükümlülüklerini yerine getiremeyecek duruma düşmesini önlemek ve bu risklere karşı standart uygulamalar ve düzenlemeler geliştirmek sadece Türk bankacılık sektörünün sorunu değil, global finans sektörünün bir uğraşı konusudur. Yoğun rekabet içinde faaliyetlerini sürdürmek zorunda kalan bankaların faiz gelirlerinin daraldığı bu ortamda sorunlu kredilere tahammülü bulunmamaktadır. Bu şartlar altında bankalarca firmalara sağlanan finansman kaynakları, belirli kurallar çerçevesinde ve ancak belirli araştırma ve incelemelerden sonra plase edilmektedir. Bütün bu çabalar bankanın verdiği borçları geri alamama riskinin ölçülmesine yöneliktir. Öte yandan firmalar için en önemli finansman kaynaklarından biriside banka kredileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada KOBİ segment firmalara sağlanan kredilerin sağlıklı bir şekilde geri dönüşünün sağlanmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar, kredi başvuruları, düzenlenen kredi değerlendirme raporları ve bankaların kredilendirme süreci incelenmiş ve reel sektörde faaliyet gösteren firmalara yol göstermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
A lot of knowledge that is known about banking bussiness, habits, methods of operation is also changing fast in the financial sector of fast changing world. To prevent bank from not fulling their responsibilties because of the risks that they are up against and devoloping regulations against these risks are not only turkish banking sectors concern but also world banking concern. The banks which has to trade in intense competition have no endurance of problematic loan under the conditions of decreasing interest income. Under these conditions Financing sources, provided to firms by banks, can only be placed according to certain rules after the specific research and investigations, All these efforts are aimed at measuring the risk of the bank's inability to back its debts owed to one. İn the other hand one of the most important sources of financing for firms emerges as bank loans.This research, analyzes the study for healty returning of loan which is given to Kobi segment company, loan application, prepared loan evalution reports, the process of bank credit rating and aim to guide reel sector firms.