Kredi Garanti Fonu'nun bankacılık sistemindeki uygulamaları ve firmaların finansal oranlarına etkisinin değerlendirilmesi
Credit guarantee fund application in Turkish Banking Sector and its effects on company's financial ratios
- Tez No: 734701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ YETİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı işletmelerin ihtiyacı olduğu finansmana erişimde karşılaştığı teminat yetersizliğine çözüm olarak ortaya çıkan kredi garanti sistemleri ve Türkiye'deki temsilcisi Kredi Garanti Fonu A.Ş.'nin uygulamalarını inceleyerek, ülke ekonomisi ve firmalara olan faydalarını ortaya koymaktır. Bu amaçla, giriş hariç 3 bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde kredi garanti sistemlerine ilişkin genel kavramlar verilerek sistemin Dünya'da ve Türkiye'deki gelişimi anlatılmış, ikinci bölümünde Kredi Garanti Fonu A.Ş.'ye ilişkin bilgiler verilerek kurumun uygulamaları ve bankalardaki tahsis süreçleri ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 2016-2020 yılları arası KGF kredilerinin gelişimi ile aynı seride makro veriler kullanılarak GSYİH, istihdam, dış ticaret, yatırım ve imalat sanayinin verileri karşılaştırılmış ve KGF'nin etkileri araştırılmıştır. Daha sonra aynı yıllar itibariyle bankacılık sektörüne etkileri sermaye yeterlilik rasyosu, karşılıksız çek rakamları ve takibe dönüşüm oranları üzerinden kıyaslanarak incelenmiştir. KGF kredileri ile ilgili literatüre yer alan çalışmalara yer verilikten sonra Antalya İl'inde faaliyet gösteren bir bankanın ticari şubesinin 2017 yılında KGF kredisi kullanımı yapmış, kobi dışı nitelikli, 22 adet müşterisinin finansal rasyolarının, KGF kredilerinden nasıl etkilendiği konusu incelenerek elde edilen veriler sonuç bölümünde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the benefits to the country's economy and companies by examining the credit guarantee systems that emerged as a solution to the lack of collateral faced by enterprises in accessing the financing they need, and the practices of its representative in Turkey, Kredi Guarantee Fund A.Ş. For this purpose, in the first part of the study which consists of 3 parts except introduction, general concepts related to credit guarantee systems are given and the development of the system in the world and in Turkey is explained. In the second part, the applications of the institution and the allocation processes in the banks are discussed by giving information about the Credit Guarantee Fund A.Ş. İn the third part of the study, the development of KGF loans between the years 2016-2020 and the data of GDP, employment, foreign trade, investment and manufacturing industry were compared using the same series of macro data and the effects of KGF were investigated. Thereafter, the effects on the banking sector as of the same years were examined by comparing them over capital adequacy ratio, returned check figures and NPL ratios. After giving place to the studies in the literature on KGF loans, the use of KGF loans in a commercial store of a bank in Antalya Province in 2017, the ratios earned by the customer, excluding SMEs and after the loan, were affected by the results, and the result obtained was comprehensively evaluated.