Ezra Pound and the heritage in ideogram
Ezra Pound ve ideogram?daki miras
- Tez No: 322155
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA TEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, American Culture and Literature, Comparative Literature
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışma, Ezra Pound'un iktisat, poetika, estetik, tarih ve eğitim alanlarındaki uğraşlarının merkezindeki açıkça ?düzenlemeci? saikleri konu ediniyor ve bu ilgilerin hepsine yayılan kapsayıcı bir tema ve yönelişin varlığının, en iyi ?ekonomi? kelimesinin çeşitli anlamlarıyla açıklık kazanabileceğini sergilemeye çalışıyor. Böylece, edebi geleneğe erişim ve bu geleneğe getirilecek düzen bozulma ihtimaliyle karşılaşırken; yalnızca iktisat değil, dikkat, algı, irade, klişe gibi kavramlar ve insan bedeni de harcama, sakınım ve yoğunluk kategorilerinin kapsamı içinde değerlendiriliyor. Aynı zamanda, Pound'un kural koyucu söylemi ve haklılaştırmalarının, nasıl ?hitabet? disiplinin tarihinden tanıdık birçok strateji ve figüre başvurduğu da gösteriliyor.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the markedly regulatory intentions at the centre of Ezra Pound?s engagements with economics, poetics, aesthetics, history and education; it tries to exhibit the inherence of an overarching thematic and direction in these concerns which gains intelligibility in relation to the various uses of the term ?economy.? This way, not only economics but also notions like attention, perception, will, the cliché and even the human body come under the purview of categories like excess, spending, conservation and intensity, while the ordering of and access to literary tradition is confronted with dissolution. It is also shown how Pound?s legitimations and prescriptive discourse rely on many strategies and tropes familiar from the history of rhetoric like ?sensus communis? and catachresis.