The influence of mother-daughter relationship on the solidity of patriarchal system in Latife Tekin's Dear Shameless Death, Night Lessons and Swords of Ice
Latife Tekin'in Sevgili Arsız Ölüm, Gece Dersleri ve Buzdan Kılıçlar'ında anne-kız ilişkisinin ataerkil sistemin bütünlüğüne olan etkisi
  1. Tez No: 322156
  2. Yazar: DERMAN KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Tez, annelerin ve kızların erkek egemen toplumsal sistemdeki yerini ve sistemin aksak işlemesinin engellenmesi için kadınların annelik kimliğini benimsemelerinin önemini incelemeyi hedeflemektedir. Çalışmada Latife Tekin'in üç romanı odak noktası olarak alınmıştır ve görülmüştür ki anneler kızlarını terbiye ederek ataerkil kültürün kusursuz birer müttefiki olmuşlardır. Sevgili Arsız Ölüm'deki anne figürü kızlarını sürekli kontrol ederek onları sistem ile bütünleştirmeye çalışmaktadır. Bunun yanı sıra Gece Dersleri'nde görülmektedir ki anne her ne kadar geleneksel bir figür olmayı becerememiş olsa da hala kendisinde kızını eğitebilme ve ona sisteme yerleşebilmeyi gösterme gücü mevcuttur. Son olarak Buzdan Kılıçlar bu bağlamda erkeklerin nerede durduklarını açığa çıkarmaktadır. Roman erkeklerin kadınları nasıl şevkle annelik kimliğini kabullenmeye cesaretlendirdiklerini göstermektedir ve anneliğin toplumsal yaşamda erkeğin yanındaki ikincil yeri edinmede kadına nasıl yardımcı olduğunu kanıtlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims at analyzing the position of mothers and daughters in the male-dominated social system and how women?s adoption of maternal identity is a vital issue in preventing the system from operating dysfunctionally. Latife Tekin?s three novels are taken as a focal point in this work and it is observed that by ?taming? their daughters mothers become the perfect allies of patriarchal culture. The mother figure in Dear Shameless Death tries to integrate her daughters into the system by controlling them constantly. Furthermore, in Night Lessons it is observed that even though the mother fails at being a conventional figure, she could still have the power of educating her daughter and showing her the way of the settlement in the system. Finally, Swords of Ice reveals the place where men stand in this context. The novel shows how men fervently encourage women to adopt maternal identity and proves that motherhood helps women to obtain their collateral stading next to men in social life.