Language education as a tool of deconstructing stereotypes towards the other: The case of Cyprus
Öteki hakkında basmakalıpların yok edilmesinde bir araç olarak dil eğitimi: Kıbrıs örnegi
- Tez No: 322158
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARRY ZACHARY TZİMİTRAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
İmparatorlukların çöküşü dünyada yeni oluşumlara öncülük etmiştir: ulus devletler. Ulus devletin kurulması sürecinde, ulusal efsaneler, anlatılar ve bunların temsili, grup fikrinin oluşmasını kolaylaştırarak ulusal kimliğin ortaya çıkmasını sağladı. Devletler, tarihsel geçmişin yorumlanmasıyla nelerin vatandaşlarca sürekli hatırlanacağını ve nelerin tarihten silineceğini seçtiler. Hatırlamak ve unutmak, klişeleşmiş Biz ve Öteki imajının inşasına büyük katkı sağlamıştır. Kıbrıs örneğinde bu süreç, adanın ikiye bölünmesine neden olan 1974 olaylarının tasviri aracılığı ile pekiştirilmiş ve sağlamlaştırılmıştır. Adanın Güney kesiminde 2011-2012 yılları arasında yürütülmüş bu çalışma, Kıbrıslı Rum öğrencilere verilecek Türk dil eğitiminin iki toplum arasındaki iletişime bir katkısı olup olamayacağını ve böylece iki toplumun barış içinde yaşaması için stereotiplerin yok edilmesinde etkili bir rol oynayıp oynayamayacağını sorgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The collapse of the Empires led the world to new formations: the nation states. For a nation state to be established, national myths, narratives and the representation of those are employed in order to reinforce the notion of `groupness? and therefore the emergence of national identity. States through the interpretation of historical past choose what to remind constantly to their citizens and what to erase from history. Remembering and forgetting has been a great contribution to the construction of a stereotypical image of the Self and the Other. In the case of Cyprus this process was intensified and reinforced through the representations of the 1974 events, which resulted to the partition of the island. This study, conducted in the Southern part of the island in 2011-2012, questions whether Turkish language education to Greek Cypriot students may have a contribution to the communication between the two communities and therefore play a significant role to the deconstruction of these stereotypes facilitating eventually, their peaceful coexistence.