The Muslims of the dodecanese islands: A non-officially recognized minority
Oniki adalarda yasayan Müslümanlar: Resmen tanınmayan azınlık
  1. Tez No: 322179
  2. Yazar: EVANGELİA LANTZA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüz arastırmaları Oniki adalar bolgesinde, özellikle Rodos ve Kos adalarında yasayan Müslüman azınlığın durumunu incelemek amacı taşıyor. Bu konuya tarihsel bakış, 1522 yilinda, Müslümanların adaların Osmanli Imparatorluğunun bir parçası olmasından sonra bölgede Müslümanların görülmesiyle başlıyor ve bügüne kadar uzanıyor. Bu konuda yazılmış ikincil agızdan yayınların ve bölgede yapılmış arastırmaların ışığındaki bu çalışma ise, Oniki adalarda Müslüman yasantısının tarihsel ve hukuksal taraflarını, bu bakış acısıyla Yunan toplumu ve bir azılık grubun arasındaki kimlik olusumunun nasıl şekil aldığını analız etmek amacıyla yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study aims to examine the status of the Muslim community living in the area of the Dodecanese islands, settled mainly in the islands of Rhodes and Kos. The historical retrospection begins in 1522 with the first appearance of the Muslims in the area after the islands became part of the Ottoman Empire and goes up to the present situation. Through the research conducted mostly by using secondary literature and the results of the survey carried out in the area, this study seeks to analyze the historical and legal aspects of the existence of the Muslim community in the Dodecanese islands and thus understand the way that these aspects have influenced the construction of identity within a minority group and the Greek community.