Partnered sexual behaviors and adult romantic attachment in a group of never-married adults in Turkey: An exploratory study
Türkiye'de bir grup hiç evlenmemiş yetişkinde eşli cinsel davranışlar ve yetişkin romantik bağlanması: Keşifsel bir çalışma
- Tez No: 322190
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE BOLAK BORATAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de cinsellik araştırmalarına katkıda bulunmak ve yetişkin romantik bağlanması ile eşli cinsel davranış arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu hedefler doğrultusunda, Türkiye'deki 253 hiç evlenmemiş yetişkinden internet vasıtasıyla veri toplanmıştır. Eşli cinsel davranışlar, demografik verilerin bir fonksiyonu olarak ele alınmış; ana etkiler ve etkileşim etkileri sunulmuştur. Bağlanmanın kaygı ve kaçınma boyutlarının alt grupları (yüksek/düşük) arasındaki fark eşli cinsel davranış verileri üzerinden ele alınmıştır. Sonuçlar ve olası çıkarımlar, literatürdeki geçmiş bulgular doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the sexuality research in Turkey, and to investigate the relationship between adult romantic attachment and partnered-sexual behavior. In order to achieve these goals, data were collected through an online survey from 253 never-married adults in Turkey. Partnered sexual behaviors were explored as functions of demographic variables, and the main effects as well as interactions were presented. Differences between high and low attachment anxiety and avoidance groups were explored on the partnered sexual behavior data. Results and implications were discussed as they relate to previous findings in the literature.