Meslek Yüksekokulu iktisadi ve idari programlarından mezun olan öğrencilerin işgücü piyasasındaki durumlarının analizi: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi örneği
Analyzing the status of students from economics and administrative programs of Vocational Colleges in the labor market: A case for Zonguldak Karaelmas University
  1. Tez No: 322205
  2. Yazar: ELİF GÖKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN MURAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Küreselleşen rekabet ortamında bilgi ve teknolojik ilerlemenin kullanıcısı ve üreticisi olarak ön plana çıkan insan gücünün, geliştirilmesi ve oluşturulmasında en önemli yatırım olarak eğitim ve mesleğe yönelik bilgi görülmektedir. Diğer taraftan, eğitim ile istihdam arasında sürekli ve karşılıklı katkı sağlayıcı bir ilişki söz konusudur. Bu bağlamda, mesleki ve teknik eğitime daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin en önemli aşamalarından biri meslek yüksekokullarıdır. Meslek yüksekokullarının misyonu, işgücü piyasasının ihtiyaç duyduğu, yeterli bilgi, beceri ve yetenek sahibi ara insan gücünün yetiştirilmesini sağlamaktır. Bu çalışmanın amacı, meslek yüksekokullarının iktisadi ve idari programlarından mezun olan öğrencilerin işgücü piyasasındaki durumlarını analiz etmektir. Bu çerçevede, mesleki ve teknik eğitim sistemi ile ilgili literatür incelenmiş, eğitim ve bu konu kapsamında eğitim-istihdam ilişkisi ele alınmış, ayrıca mesleki ve teknik eğitimin meslek yüksekokulları boyutu irdelenmiştir. Bununla birlikte, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Meslek Yüksekokulları İktisadi ve İdari Programları mezunlarının çalışmakta oldukları iş ile tamamlamış oldukları programın ne derece uyumlu olduğu ve okulda edinmiş oldukları bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarının işgücü piyasası için yeterliliği anket yöntemiyle ortaya konmaya çalışılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Meslek Yüksekokullarının İktisadi ve İdari Programlarından mezun olan öğrencilerin okulda kazanmış oldukları mesleki bilgi/teori, beceriler/pratik ve mesleki tutum/iş alışkanlıkları işgücü piyasası için yeterli nitelikte olup mezun oldukları bölüm ile çalışmaya devam ettikleri işler uyumlu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In a globalizing competitive environment where manpower stands out as the user and producer of information and technological progress, education and professional knowledge are seen as the most important investment for its creation and development. On the other hand, it is known that there is a continuously and reciprocatory relation between education and employment. In this regard, vocational and technical education should be given more importance. One of the most important stages of vocational and technical education in Turkey is vocational colleges. The mission of vocational colleges is to provide training for the manpower having adequate knowledge, skills and workhabits needed by the labor market. The purpose of this study is to analyze the status of students who graduated from economics and administrative programs of vocational colleges in the labor market. In this context, the literature on vocational and technical education system is reviewed, under the concept of this topic education-employment relation and the vocational college dimension of vocational and technical education are examined. Also, by means of a survey it is aimed to reveal the degree to which the current jobs of the graduates of Zonguldak Karaelmas University Vocational Colleges Economics and Administrative Programs are compatible with the programs they completed and the adequacy of the knowledge, skills and abilities they acquired in school for the labor market. According to results of the survey, it is found that professional knowledge/theory, skills/practice and professional attitude/work habits gained by the students, graduated from vocational colleges of Zonguldak Karaelmas University?s Economics and Administrative Programs, are sufficient for the labor market. Finally, results show that graduated students have jobs that match with their vocational education.