Identifying the critical success factors of an in-flight connectivity project implementation
Bir uçak içi bağlantı projesinin uygulanmasında kritik başarı faktörlerinin belirlenmesi
- Tez No: 917104
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜR BERSAM SİDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Uçak içi bağlantı, uçuş sırasında yolcular ve kabin ekibinin uçak içi eğlence ekranları ya da telefon ve tablet gibi kişisel mobil cihazlarından internet erişiminin gerekli teknolojik altyapı üzerinden sağlanmasıdır. İletişimin insanların hayatında merkezi bir rol oynadığı ve iletişimde kalmanın bir lüksten ziyade bir gereklilik haline geldiği günümüz dünyasında her zaman çevrimiçi kalmak giderek daha önemli hale gelmektedir. Sürekli çevrimiçi kalma ihtiyacı günlük hayatımızın ötesine geçerek seyahat sürelerini de kapsamaktadır. Bu seyahat sürelerine deniz, demir ve hava yolu seyahat süreleri dahil edilebilir. Havacılık sektörü direkt ve uzun uçuş sayıları ile sürelerinin artıyor olması, mobil cihazların deniz ve kara yolu ulaşımına hava yolculuğu sırasında göre daha kısıtlı kullanımının gerekli olması ve genel olarak mobil cihaz kullanımının artması sebebiyle bu talebi en yoğun yaşayan ulaşım sektörlerinden biridir. Sonuç olarak, ticari havacılık sektöründe ortaya çıkan kritik ihtiyaçlardan biri de uçak içi bağlantıdır (IFC). Yolcular arasında artan talep, havayolu şirketlerini müşterilerine bağlantı hizmetleri sunmak ve talebi karşılamak için projeler başlatmaya ve uçaklarını IFC ekipmanlarıyla donatmaya yöneltmiştir. Bu projeler, havacılık sektöründe üretimden iletişime kadar farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketler tarafından üstlenilebiliyor. Yüksek hızda giden bir araçta internet bağlantısı sağlamak hem teknolojik açıdan hem de kullanıcı deneyimi açısından birçok zorluk teşkil etmektedir. Bu zorluklar arasında, hızlı hareket eden araçlarda sinyal sürekliliği ve bant genişliği anlamında gereksinimleri sabit tutmak ve gecikme süresini minimize etmeye ek olarak verilerin güvenli bir şekilde iletilmesini sağlamak yer almaktadır. Ancak, öncelikle uydu ve iletişime teknolojisindeki büyük değişimler olmak üzere yazılım ve ekipman teknolojisinde yaşanan güncel yenilikler sayesinde bu zorluklar aşılmaya ve IFC teknolojisi gelişmeye devam etmektedir. Halihazırda bu sektörde yer alan şirketlerin yanı sıra, IFC ekosisteminde uygu, air-to-ground bağlantı, ekipman, mühendislik alanından havacılığın belirli segmentlerinden pazara giren şirketler de sektörü şekillendirmeye devam ediyor. Sektöre yeni giren oyuncular genellikle uçak içi bağlantı kavramına tamamen yabancı olmasalar da, uçtan uca bir IFC projesini yönetme konusunda deneyim eksikliği yaşayabilmekteler. IFC'ye yeni şirketlerde, kurumsal girişimcilik projeleri olarak da kabul edilebilecek IFC projeleri, operasyonel ve teknolojik konular da dahil olmak üzere ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere çok sayıda karmaşık zorlukla karşı karşıyadır. Sektördeki oyuncuların çeşitliliği, çeşitli mevcut ve 'yakın gelecekteki' teknolojik altyapı xxii seçenekleri, ulusal ve uluslararası düzenleyicilerin etkisi, yüksek yatırım maliyeteri, olası deneyim ve bilgi eksiklikleri, siber güvenlik konularının önemi karar vericiler için IFC projelerini zorlaştırmaktadır. Dış faktörler kadar, hem havayolu şirketinin hem de IFC sağlayıcısının iç faktörleri de proje başarısı üzerinde etkilidir. Bu faktörler arasında, kurumsal kültür, karar verme süreçleri, iletişim, risk yönetimi ve kaynak tahsisi gibi unsurlar yer almaktadır. Sonuç olarak, IFC projeleri, çok sayıda karmaşık zorlukla karşı karşıya olan karmaşık ve riskli girişimlerdir. Bu zorlukların üstesinden gelmek için, kapsamlı bir planlama, titiz bir uygulama gereklidir ve kritik başarı faktörlerini belirleyerek dikkate almak başarı şansını önemli ölçüde artırabilir. Tersi yönde ise, kritik başarı faktörlerini tespit etmeden ve anlamadan bir IFC uygulama projesini yönetmek bütçe, kalite ve takvimde negative etkiler ile sonuçlanabilir. Bu çalışmada, bir uçak içi bağlantı projesinin başarısını etkileyen faktörler incelenmiş ve bu kritik faktörler uzmanlarla yapılan derinlemesine görüşmeler sonucunda teknolojik, regülatif, operasyonel, yönetsel ve kullanıcı odaklı unsurlar olmak üzere 5 ana başlık altında tanımlanmış ve analiz edilmiştir. Belirlenen kilit başarı faktörleri bulanık bilişsel haritalama modelleme yaklaşımı ile analiz edilmiştir. Bu kilit başarı faktörlerinin anlaşılması ve içselleştirilmesi, uçak içi bağlantı projelerinde faydayı en üst düzeye çıkarmak ve sürekli başarıyı sağlamak için gereklidir. Uzman görüşmelerinden elde edilen kritik başarı faktörleri, 5 ana başlık altında toplanmıştır: teknolojik, regülatif, operasyonel, yönetsel ve kullanıcı odaklı unsurlar. Teknolojik faktörler in-fligh connectivity projesi sırasında seçilen her türlü teknolojik altyapıyı ifade eder. Bunlar uçak içerisinde olabileceği gibi bağlantının sağlandığı her türlü uydu, yer sistemi ve iletişim ağını kapsamaktadır. Regülatif faktörler, havacılık sektörünün doğası gereği yoğun kanun, kural ve denetimlere tabi olması sebebiyle ortaya çıkan faktörlerdir. Operasyonel faktörler ise operasyondan kaynaklı her tür işleyiş faktörünü ifade eder. Yönetsel unsurlar ise yönetim kararları ve üst yönetimin projeye dahil olup olmaması gibi konulardaki değişkenleri anlatır. Son olarak, kullanıcı odaklı unsurlar, son kullanıcıların yani yolcuların odakta olduğu faktörleri ifade etmektedir. Görüşülen uzmanlar IFC projelerinde çalışmış ve uzmanlaşmış olmakla beraber, uzmanlık konuları farklılık göstermektedir. Bu farklılık projenin kritik başarı faktörlerinin belirlenmesine de yansımış ve farklı bakış açısı ve çalışma alanlarından gelen görüşler biraraya getirilmiştir. Satış, satın alma gibi ticari boyutun önem kazandığı uzmanlıklar IFC üzerinde daha çok yönetsel ve kullanıcı odaklı faktörleri öne çıkarırken, mühendislik yoğun şekilde çalışan uzmanlar teknolojik altyapı ile ilgili faktörleri öne çıkarmmıştır. Uzman görüşlerine ek olarak konuyla ilgili akademik ve sektörel literatür taranarak aşağıdaki gibi kritik başarı faktörleri belirlenmiştir: Teknolojik: Uydu uyumluluğu, ekipman güvenilirliği, arayüz ve yazılım kullanım kolaylığı, bağlantı kararlılığı, siber güvenlik seviyesi Regülatif: Regülatif uyumluluk, Sözleşme netliği, Operasyonel: Satış sonrası destek kalitesi, proje takvimine uygunluk, risk yönetimi etkinliği, know-how seviyesi xxiii Yönetsel: Ekip uyumu, bütçeye uyum, proje çıktılarının netliği, partnerlerle işbirliği, fiyat rekabet gücü Kullanıcı Odaklı: Müşteri eğitimi kalitesi, müşteri taleplerine uyum, veri analitiği etkinliği Başarı faktörleri arasındaki ilişki yine uzman görüşmeleri sırasında değerlendirilmiş, uzman görüşleri geometrik ortalama yolu ile birleştirilerek faktörler arası negatif ya da pozitif ilişki tanımlanmıştır. Bazı faktörler arasında tam bir ilişki belirlenirken bazı faktörler arası ilişkinin nispeten daha güçsüz olduğu gözlemlenmiştir. Ulaşılan sonuçlar bulanık bilişsel haritalama ile görselleştirilerek sonuçlara eklenmiştir. Bulanık bilişsel haritaların uygulama alanları, ürün planlamasından tahmine, aynı zamanda karar verme ve karmaşık sistemlerin modellenmesine kadar uzanabilir, çalışma alanlarına örnek olarak, hazırlık tanımlama, diferansiyel tanı modelleme, bilgi sistemi geliştirme, zaman serisi tahmini, anahtar başarı tanımlama konuları verilebilir. Bu çalışmada ulaşılan sonuçlara göre, bir IFC projesinde kritik başarı faktörleri birbirini oldukça etkilemektedir. Ek olarak şu 4 senaryo FCM üzerinde analiz edilerek sonuçları tartışılmıştır: Hızlı teknolojik gelişme durumu, fiyat rekabet gücünde artış ve maliyet baskıları, kontrat ve proje çıktılarının netliğinde azalma ve iş gücü devir oranında artış ile know-how seviyesinde azalma.
Özet (Çeviri)
Remaining connected at all times is becoming increasingly important in today's world, where communication plays a central role in lives of people and staying connected becomes a necessity rather than a luxury. This need for constant connection extends beyond the ground to include travel periods on the sea, railways and airplanes. As a result, one of the critical needs emerging in the commercial aviation industry is in-flight connectivity (IFC). The rising demand among airline passengers has led airlines to launch projects and equip their aircraft with IFC equipment to provide connectivity services to their customers and meet the demand. These projects can be undertaken by companies operating in different fields in the aviation industry, from production to communication. In addition to the companies that are already in this business, companies entering the market from certain segments of aviation continue to shape the sector. While new entrants to the industry are often not completely unfamiliar with the concept of in-flight connectivity, they may also lack experience in managing an end-to-end IFC project. Considered as corporate entrepreneurship projects, IFC projects face a multitude of complex challenges including but not limited to operational and technological issues. The diversity of players in the industry, various available and 'near future' technological infrastructure options, the effect of national and international regulators complicates IFC projects for decision makers. As much as external factors, the internal factors of both the airline and the IFC provider have an impact on project success. In this study, the factors affecting the success of an in-flight connectivity project were examined and these critical factors were identified and analysed under 5 main headings which are determined with in-depth interview with experts: technological, regulatory, operational, managerial and user-oriented elements. The identified key success factors were analysed with the fuzzy cognitive mapping modelling approach. Understanding and internalizing these key success factors is necessary to maximize the benefit in in-flight connection projects and ensure continued success. In addition, the response of the model to some possible situations was examined through scenario analysis.