1950 sonrası Türk resim sanatında geleneksel etkilerin incelenmesi
Investigation of Turkish pictorial art, traditional active after 1950
  1. Tez No: 322248
  2. Yazar: ABDÜL TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HATİCE KETEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmanın amacı 1950 sonrası Türk Resim Sanatındaki geleneksel etkilerin araştırılmasıdır. Araştırmada veri toplamada; konu ile ilgili kitap, yayın, dergi, makale, tez, ansiklopedi, günlük gazete, sanatsal yayınlar, kataloglarda yer alan resimlerdeki veriler ile arşivler betimsel tarama yöntemi ile incelenmiştir. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Türk Resim Sanatının gelişimi, gelenek kavramı, 1950 sonrası Türk Resim Sanatında öne çıkan sanatçıların çalışmaları incelenmiş geleneksel etkilerin araştırılmasına çalışılmıştır. Üçüncü bölümde, araştırmada kullanılan yöntem anlatılmış, dördüncü bölümde bulgular ve yorumlar yer almıştır. Son bölümde ise elde edilen veriler değerlendirilerek sonuç çıkarılmış ve önerilerde bulunulmuştur. 1950 sonrası Türk Resim Sanatında öne çıkan çalışmalar incelendiğinde geleneğin oluştuğu ve bu sürecin devam ettiği tespit edilmiştir. Son dönemde ise geleneksel izlerin daha bilinçli olarak eserlere girdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this studyis to investigate the effects of Turkish traditional art of painting after 1950.In this research of collecting data; that is related to the subject, publication magazine, article, dissertation, ancyclopedia, Daily newspaper, art publicatons, the datas including in the images of the catalogs and archives analyzed with descriptive metod. This study consists of five section: In the first part, the development of Turkish Art, the concept of tradition, the works of the artists who emerged in the Turkish Art work after?s were examined and tried to investigate the traditional effects. In the third part, described the method that used in the research, in the fourth part findings and comments, in the last part the resulsts were evaluated and recommendations were issued. When the prominent works one examined in Turkish Art after 1950, it is identified that there have been the effects of traditional influence and it continues. Recently, it has been observed that the traditional effects take part in the Works more consciously.