Müzik öğretmeni adaylarının piyano pedallarına ilişkin bilgi düzeyleri ile pedal kullanma becerilerine ait algılarının değerlendirilmesi
The evulation of music teacher candidates perception of the pedal using skills and their knowledge level related to piano pedals
  1. Tez No: 322253
  2. Yazar: YUNUS UTKAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma ?Müzik Öğretmeni Adaylarının Piyano Pedallarına İlişkin Bilgi Düzeyleri İle Pedal Kullanma Becerilerine Ait Algılarının Değerlendirilmesi? ne yönelik bir çalışmadır. Araştırmada amaçlanan, müzik öğretmeni adaylarının piyano eserlerinde pedal kullanma bilgi düzeyleri ve kendilerine ait beceri algılarını belirlemektir. Bu kapsamda bilgi düzeyi ve beceri algıları bağımlı değişkenleri; katılımcı öğrencinin mezun olduğu lise türü, piyano dersindeki genel başarı durumu, öğrenim gördüğü sınıfı ve üniversitesi ise bağımsız değişkenleri oluşturmaktadır.Bilgi beceri düzeylerini belirlemek için Gazi, Gaziosmanpaşa, Mehmet Akif Ersoy ve Dokuz Eylül Üniversitelerine bağlı Eğitim Fakültelerinin Müzik Eğitimi Öğretmenliği Bölümlerinde eğitim gören birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerine anket uygulaması yapılmıştır. Sağ pedal için bilgi düzeyi, sol ve orta pedallara göre farklılaşmaktadır. Ayrıca anket çalışması yapılan diğer üç üniversiteye göre Gaziosmanpaşa üniversitesi öğrencilerinin bilgi ve becerilerine ait algı düzeyleri de anlamlı bir şekilde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is a study that concerns `?the evulation of music teacher candidates? perception of the pedal using skills and their knowledge level related to piano pedals??. The main objective of the study is to determine music teacher canditates? knowledge level of using pedals in piano pieces and perception of their own skills. In this context; while the knowledge level and skill perception compose the dependent variables; the type of high school from which the participant graduated, his overall performance at piano lessons, the class and the university he attends, generate the independent variables.In order to determine the knowledge and skill levels, the first and fourth grade students who attend in music education departments in Gazi, Gaziosmanpaşa, Mehmet Akif Ersoy, and Dokuz Eylül Universities, were taken poll. The knowledge level for the right pedal differentiates from the middle and the left pedals. Additionally, considering the poll taken in these four universites, Gaziosmanpaşa University Students? perception levels of knowledge and skill are significantly different from the other three.