Vergi hatalarının tespiti ve düzeltme yollarına ilişkin bir araştırma
Detection and correction of errors of a research tax roads
  1. Tez No: 322322
  2. Yazar: KEMAL YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Vergi Hatası, vergi alacağı doğuran hesaplarda veya vergilendirme işlemleri sırasında yapılan hatalardan ötürü haksız yere fazla veya eksik vergi istenmesi ya da alınmasıdır. Hesap hataları; matrah hataları, vergi miktarındaki hatalar, verginin mükerrer olması şeklinde hesaplama işlemlerinden kaynaklanan hatalardır. Vergilendirme hataları; mükellefin şahsında yapılan hata, mevzuda hata, vergilendirme veya muafiyet dönemlerinde hata şeklinde vergilendirme işlemlerinin içerik olarak yanlış anlaşılmasından ve yanlış dönemlerde işleme alınmasından kaynaklanan hatalardır. Vergi hataları; ilgili memurun incelemesi neticesinde, üst memurların yaptıkları incelemeler neticesinde, hatanın teftiş sırasında ortaya çıkarılması neticesinde, mükellefin başvurusu halinde ortaya çıkarılması ile tespit edilir. Vergilendirme işlemi sırasında yapılan teknik hatalar ise içerik bakınımdan reesen ya da mükellefin talebi üzerine düzeltilebilir. Vergi hatalarının tespiti ve düzeltme yollarına ilişkin işkmler çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Hataların tespitinden düzeltilmesine kadar olan süreçte ise izlenen yöntemler üzerinde durulmuştur.Sonuç olarak; çalışmanın uygulama kısmında elde edilen verirle göre vergi hatalarının tespitinde en etkili biçim yoklama memurlarıdır. En çok hata yapılan vergi işlemi ise katma değer vergisidir.
Özet (Çeviri)
Tax error, give rise to income tax asset accounts or taxation procedures for mistakes made during the tax request less or more, or removal of unfair. Account errors; base errors, errors in the amount of tax, tax calculations, if the form is caused by repetitive errors. Taxation errors, errors in the person of the taxpayer, manage error, error in the form of taxation or exemption from taxation transactions during the periods of content to be processed as the errors caused by misunderstanding and wrong. Tax errors, as a result of the review officer, the top civil servants as a result of their investigations, the error occurs during the removal of the inspection, as a result of the taxpayer if the application is determined by subtracting. Taxation process, the technical errors can be corrected at the request of the content self in terms or taxpayer. Detection and correction of tax errors is the purpose of study on ways işkmler. In the process until the correction of errors in the methodology focuses on the identification.As a result, the practical part of the errors in determining the most effective form of tax obtained by the polling officers verirle. The most usual mistake in the value-added tax for the tax process.