John Rawls ve Amartya Sen'in bakış açısından adalet kavramının değerlendirilmesi
An assessment the concept of justice from the views of John Rawls and Amartya Sen
- Tez No: 322346
- Danışmanlar: PROF. DR. SARA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı, John Rawls ve Amartya Sen'in bakış açısından adalet kavramının değerlendirilmesidir. Rawls için adalet, eşitlik olarak görülmektedir ve Rawls birincil malların dağılımı üzerine odaklanmıştır. Buna karşın Sen için adalet, kapasitelerdeki sarih eşitsizliklerin bertaraf edilmesi anlamına gelmektedir. Bunun yanı sıra, Sen'e göre adalet, temel sağlık-bakım, eğitim hizmetleri gibi temel kapasitelere eşit bir şekilde ulaşma imkânını gerektirmektedir.Çalışmanın sonucunda, Rawls'un ve Sen'in adalete ilişkin bakış açıları arasında benzerliklerden ziyade farklılıkların olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to assess the concept of justice from the views of John Rawls and Amartya Sen. Justice, for Rawls is seen as equality and Rawls concentrated on the distribution of primary goods.Justice, for Sen, is the elimination of unambiguous inequalities in capabilities. Further, it requires equal access to basic capabilitites, such as health care, educational services.As a result of the study revealed that there are differences rather than similarities among Rawls? and Sen?s in the views of justice.