Amartya Sen's capability approach and its relation with John Rawls' justice as fairness.
Amartya Sen'in yapabilirlik yaklaşımı ve bu yaklaşımın John Rawls'un hakkaniyet olarak adalet'i ile ilişkisi
- Tez No: 663105
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEREF HALİL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Amartya Sen'in yapabilirlik yaklaşımını (capability approach) ve bu yaklaşımın John Rawls'un ―hakkaniyet olarak adalet‖ ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak, Sen'in yapabilirlik yaklaşımı üzerinde önemli bir etkiye sahip olan John Rawls'un“hakkaniyet olarak adalet”i ve Sen'in hakkaniyet olarak adalete ve adalete aşkın yaklaşıma getirdiği eleştiriler Sen'in yetenek yaklaşımının başlangıç noktaları olarak tartışılmaktadır. Yapabilirlik yaklaşımı incelenirken, adalet kavramı ve adalet kuramı, çağdaş siyaset felsefesinin en çok tartışılan ve en önemli iki adalet kuramı aracılığıyla analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine Amartya Sen's capability approach and its relation with John Rawls' ―justice as fairness.‖ In order to reveal Sen's capability approach, John Rawls' justice as fairness is explained as it has a significant influence on Sen's capability approach, and Sen's critiques of justice as fairness and transcendental approach to justice are discussed, as were the starting points of Sen's capability approach. While analyzing the capability approach, the concept of justice and theory of justice are analyzed through contemporary political philosophy's two most debated and crucial theories of justice.