Performance evaluation of Turkish pension funds: Selectivity, market timing and persistence
Türk emeklilik fonlarının performans değerlendirmesi: Seçicilik, piyasa zamanlaması ve devamlılık
- Tez No: 322389
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ATAKAN YALÇIN, YRD. DOÇ. DR. UMUT GÖKÇEN, YRD. DOÇ. DR. ŞULE ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Türk emeklilik fonlarının performansları seçicilik ve piyasa zamanlaması kriterleri bağlamında değerlendirilmiştir. Ayrıca, fonların performans devamlılığı da incelenmiştir. Çalışma sonucunda, Türk emeklilik fonlarının genel olarak piyasadan daha kötü performans sergilediği tespit edilmiştir. Sonuçlar, etkin piyasalar hipotezini destekler niteliktedir. İncelenen 65 fondan sadece 2'si başarılı piyasa zamanlaması gösterirken 17 fonun negatif zamanlama performansı sergilediği görülmüştür. Performans devamlılığı testleri sonucunda, genellikle emeklilik fonlarının orta vadede performans devamlılığına sahip olmadığı gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, sonuçlar emeklilik fonlarının kısa vadede performans devamlılığı gösterdiği görüşünü güçlü şekilde desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we evaluate performances of Turkish pension funds in terms of security selection and market timing abilities. Furthermore, we measure persistence in performance. We find Turkish pension funds, in the aggregate, have not been able to outperform the market. The results are consistent with the efficient markets hypothesis. Out of 65 funds analyzed, only 2 funds have shown significant macro-forecasting skills and 17 funds have displayed perverse market timing. The persistence tests reveal that pension funds, in general, do not have performance persistence in the medium-term. However, we find strong evidence of persistence in the short-term.