Birleşme ve satın alma duyurularının şirketlerin piyasa değerine kısa dönem etkisi
Mergers and acquisitions proclamation market value of the short-term effects of companies
  1. Tez No: 322415
  2. Yazar: AYŞE GENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Şirketler özellikle son yıllarda birleşme ve satın alma yoluyla büyümeye yönelmektedirler. Bu şekilde bir büyüme stratejisi uygulayan şirketler, ölçek ekonomisi etkisi, sinerji etkisi gibi faktörler aracılığı ile ilave değer yaratabilmekte, birleşen şirketlerin bireysel olarak piyasa değerleri toplamından daha yüksek bir değere sahip olabilmektedirler.Bu çalışmada, şirket birleşme ve satın almalarının, şirketlerin piyasa değeri üzerine kısa dönem etkisi analiz edilmektedir. Bu çerçevede çalışmanın birinci bölümünde birleşme ve satın almalar hakkında kavramsal alt yapı oluşturulmaktadır. İkinci bölümde, piyasa değeri ve piyasa değerine etki eden faktörler üzerinde durulmaktadır.Üçüncü bölümde ise, İMKB'de işlem gören şirketlerin gerçekleştirdikleri birleşme ve satın alma işlemlerinin, şirketlerin piyasa değerine etkisi ?olay çalışması? yöntemi kullanılarak incelenmektedir. Bu amaçla, değerlendirmeye alınan şirketlerin birleşme ve satın alma duyuruları sırasında hisse senedi fiyatlarındaki anormal getiriler ölçülmektedir. Araştırmada, birleşme ve satın alma için görüşmelere başlandığının duyurulması ve tamamlandığının duyurulması olmak üzere, satın alan şirket ve hedef şirket hisse senetlerinde her iki tarih açısından anormal getiri sağlanıp sağlanmadığı test edilmektedir. Araştırmanın sonucunda birleşme işlemin kamuoyuna duyurulmasından önce, hedef şirket hissedarlarının, pozitif anormal getiri sağladığı, satın alan şirket hissedarlarının ise hedef şirket hissedarlarına oranla daha az getiri sağladıkları ve bu getirilerinin anlamlılığının daha zayıf olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Companies are turning to grow through merger and acquisition, especially in recent years. In this way, companies implementing a growth strategy, the effect of economies of scale, value added through such factors may lead to synergy effects, so combined with the individual companies can have a higher value than the sum of market values.In this study, such as mergers and acquisitions, short-term effects on the market value of companies have been analyzed. In this context, mergers and acquisitions has been the first part of study on the conceptual sub-structure. The second section focuses on the market value and the factors affecting the market value.In the third section, traded companies in mergers and acquisitions transactions realized at ISE influence the market value of companies are analyzed by the method of“Event study”. For this purpose, abnormal return of stock prices of companies were taken into consideration on during the announcements of mergers and acquisitions are measured. In the study, announcement to starting and completing negotiations for mergers and acquisitions that acquired the company and the target company abnormal returns for stocks has been ensured, are tested for each date. As a result of the research before the public announcement of the merger transaction shareholders of the target company, provided positive abnormal returns, on the other hand the company shareholders who acquired provided less than the return to shareholders of the target company and is seen to be weaker than the return significance.