Sosyal bilgiler dersi öğretim programına yönelik öğretmen görüşlerinin epistemolojik inançları bağlamında değerlendirilmesi
The evaluation of teachers? opinions towards social studies teaching programme in terms of the epistemological beliefs held by them
  1. Tez No: 322428
  2. Yazar: SELİN KÖSEMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma öğretmenlerin Sosyal Bilgiler öğretim programına yönelik görüşlerini, epistemolojik inançlarını, görüşleri ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ilişkisel tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Çalışma evrenini Denizli merkezinde 75 ilköğretim okulunda görevli 1654 sınıf ve 155 Sosyal Bilgiler öğretmeni oluşturmaktadır. Evrenden ?küme örneklem? yoluyla okullar belirlenmiştir. Çalışmanın örneklemini rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 42 ilköğretim okulunda görev yapmakta olan 332 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Epistemolojik İnanç Ölçeği, Sosyal Bilgiler Programına İlişkin Görüş Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 17.0 programı ile çözümlenmiştir. Katılımcıların cinsiyet, mesleki kıdem, branş ve hizmet içi eğitim değişkenlerine göre epistemolojik inançlarının ve Sosyal Bilgiler programına yönelik görüşlerinin karşılaştırılmasında Mann Whitney-U ve Kruskal Wallis-H testi teknikleri kullanılmıştır. Bulgular; öğretmenlerin Sosyal Bilgiler programına yönelik görüşlerinde cinsiyete, branşa ve katıldıkları hizmet içi eğitime göre anlamlı bir fark oluşmadığı, mesleki deneyim yılına göre ise anlamlı bir fark yer aldığını göstermektedir. Epistemolojik inançlara yönelik görüşler incelendiğinde ise; öğretmenlerin epistemolojik inançlarının cinsiyete göre farklıklılaştığı bulgulanmıştır. Mesleki kıdeme baktığımızda ?Öğrenmenin Çabaya Bağlı Olduğuna Dair İnanç?, ?Öğrenmenin Yeteneğe Bağlı Olduğuna Dair İnanç? alt boyutunda anlamlı bir farkın yer aldığı bulgulanmıştır. Branş ve hizmet içi eğitim değişkenlerinde ise anlamlı bir fark görülmemiştir. Öğretmenlerin Sosyal Bilgiler programına yönelik görüşleri ile epistemolojik inançları arasındaki ilişkiye baktığımızda, Sosyal Bilgiler programına yönelik görüşler ile ?Öğrenmenin Çabaya Bağlı Olduğuna Dair İnanç?, ?Öğrenmenin Yeteneğe Bağlı Olduğuna Dair İnanç? alt boyutlarında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulgulanmıştır. Bu bulgu öğretmenlerin epistemolojik inançları sofistike hale geldikçe, programa ilişkin görüşlerinin de olumluya doğru kaydığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research is carried out to identify the views of teachers regarding the Social Studies Curriculum, their epistemological beliefs and the relations between their views of Social Studies Curriculum and their epistemological opinions and beliefs. This is a descriptive survey research. The population of the research is comprised of 1654 Primary School Teachers and 155 Social Studies teachers who are still working in 75 Elementary Schools in the city center of Denizli. The schools that have been picked to be included in the sample of the research are determined by the cluster sampling method from the study population. A total of 332 teachers were selected with the use of random sampling technique. Those teachers are currently working in 42 elementary schools in central Denizli. Personal Information Form, Epistemological Beliefs Scale, Opinion Scale about the Social Sciences Curriculum are used as the data gathering instruments of the research. The data were analyzed by the use of SPSS 17.0 program. The techniques of Mann Whitney-U and Kruskal Wallis-H test are used for the comparison of participants? epistemological beliefs and opinions about Social Sciences Curriculum according to the variables of their gender, occupational seniorities, field of studies, and in service training. At the end of the research when the variables are examined, it is seen that no significant difference occurred in the opinions of the teachers about Social Sciences Curriculum with respect to their gender, occupational seniorities, field of studies, and in service training. The findings of the study suggest that there is no significant difference in the opinions of the teachers about Social Sciences Curriculum with respect to their gender, field of study, and in service training participation level, however, a significant difference is observed in terms of the occupational experience level. But the evaluation of teacher opinions in terms of the epistemological beliefs held by them demonstrate that the latter differentiates based on gender. When occupational seniorities are examined, it is discovered that a significant difference occurs in the lower dimension of the beliefs ?Learning Depends On The Endeavor? and ?Learning Depends On The Talent?. No significant difference is observed in terms of the ?field of study? and in service training variables. When we look at the relation between the opinions of the teachers about the Social Studies Curriculum and their epistemological beliefs, a significant relation in negative aspect is indicated between their opinions about the Social Studies Curriculum and the lower dimensions of the beliefs of ?Learning Depends On The Endeavor? and ?Learning Depends On The Talent?. This finding may lead one to the conclusion that the more sophisticated the epistemological beliefs of the teachers get, the more positive their views of the Social Studies Curriculum become.