Nadph-sitokrom P450 redüktaz enziminin Van Gölü balığı karaciğer mikrozomlarından saflaştırılması, karakterizasyonu ve bazı kimyasal maddelerin enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Purification and characterization of nadph-cytochrome P450 reductase from Van Lake fish liver microsomes and investigation of some chemical substances? effects on the enzyme activity
- Tez No: 322527
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇİFTCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmada Van Gölü balığı karaciğer mikrozomlarından NADPH-sitokrom P450 redüktaz enzimi DEAE-selüloz iyon değişim kromatografisinin iki basamaklı uygulanması ile 0,20463 EÜ x mg-1 spesifik aktivitesiyle %54,4 verimle 38 kat saflaştırıldı. Saflaştırılan enzimin saflığını kontrol etmek ve monomer molekül kütlesini belirlemek amacıyla SDS-poliakrilamid jel elektroforezi yapıldı ve tek bant gözlendi. NADPH-sitokrom P450 redüktaz enzimi için monomer molekül kütlesi 70 kDa olarak belirlendi. Enzim için yapılan karakterizasyon çalışmalarında optimum iyonik şiddet, optimum pH, optimum sıcaklık, stabil pH, Ea, ve Q10 değerleri belirlendi. Enzimin sitokrom c ve NADPH substratları için KM ileVmax değerleri belirlendi. Ayrıca enzim için kcat ve V0 değerleri de hesaplandı. Enzim aktivitesi üzerine bazı metallerin, antibiyotiklerin ve akvaryum balıkçılığında kullanılan ilaçların etkileri araştırıldı. İnhibisyon etkisi gösteren metallerin IC50 değerleri ve Ki sabitleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, NADPH-cytochrome P450 reductase was purified from Van Lake fish liver microsomes by first and second DEAE-cellulose column chromatograph with 0,20463 EUxmg-1 of specific activities, 54,4% of purification yield and 38 of purification folds. Purity of the enzyme was identified, and monomer molecular weight of the enzyme was determined by SDS-polyacrylamide gel electrophoresis. SDS-PAGE results showed a single band and the molecular weight of NADPH-cytochrome P450 reductase was determined as 70 kDa. In addition to these, optimum ionic strength, optimum pH, optimum temperature, stable pH, Ea, and Q10 values were determined for enzyme in performed kinetic studies. KM and Vmax were determined for NADPH and cytochrome c. Additionaly, kcat and V0 values were calculated for enzyme. Effects of some metals ions, antibiotics and some drugs used in the aquarium fishery on the activity of the enzyme were investigated. IC50 values and Ki values of metals showing the inhibition effect were calculated.