4-etil-hekzahidro-1-okza-4-aza-siklopropa[f]inden-3,5-dion ve türevlerinin sentezi
Synthesis of 4-ethyl-hexahydro-1-oxa-4-aza-cyclopropa[f]indene-3,5-dione and derivatives
- Tez No: 322529
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURHAN KİSHALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çok sayıda kantarimitin biyolojik aktivitesi üzerine çalışma yapılmıştır. Örmeğin N-metilkantarimit hayvanlarda tümör önleyici etki göstermektedir. Bazı kantarimitler de trombin, araşidonik asit ve kollajen oluşumuna inhibitör etki gösterirken trombosit oluşumuna da aktive edici etki gösterdiği belirlenmiştir. Sentetik olarak türevleri elde edilen norkantaridin ve norkantarimitler de birçok kanser türünde potansiyel anti-kanser özellik gösterdiği belirlenmiştir.Bu tez kapsamında 3-sülfolenden çıkılarak norkantarimitin yeni bir analoğu olan 4-etiltetrahidro-1aH-oksireno[2,3-f]izoindol-3,5(4H,5aH)-dion ve onun türevleri sentezlenmiş ve ürün yapıları aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
A large number of studies have been performed on cantharimides biological activity. For example, N-methylcantharimide has tumor-preventive effect on animals. Some cantharimides showed an inhibitory effect on the formation of thrombin, arachidonic acid, collagen and the formation of platelet-activating effects observed. Derivatives of norcantharidins and norcantharimides, which was synthesed synthetically, were observed potential anticancer properties in many types of cancers.In this thesis we report the synthesis and characterization of new norcantharimide analogue 4-ethyltetrahydro-1aH-oxireno[2,3-f]isoindole-3,5(4H,5aH)-dione and their derivatives.