Çörekotu (Nigella sativa L.) ilavesinin Erzincan tulum peynirinin bazı kalite özellikleri üzerine etkisi
The effect of addition of black cumin (Nigella sativa L.) on some quality characteristics of Erzincan tulum cheese
- Tez No: 322534
- Danışmanlar: PROF. DR. SONGÜL ÇAKMAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada, çiğ koyun sütünden orijinaline uygun olarak üretilen Erzincan Tulum peynirine farklı oranda çörekotu ilavesinin mikrobiyolojik, duyusal, fiziksel ve kimyasal özelliklere etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla üretimden hemen sonra, çörekotu ilave edilmeyen (Kontrol), %1 ve %2 çörekotu katılmış ve 4±1 °C'de depolanan Tulum peynirleri 1., 30., 60. ve 90. günlerde analiz edilmişlerdir. Toplam aerobik mezofil bakteri, laktobasil ve laktokok sayısı bakımından örnekler arasında istatistiksel olarak farklılık tespit edilmemiştir. Olgunlaşma süresince koliform grubu bakteri ile maya ve küf sayıları azalmış ve çörekotu seviyesi bu azalmayı artırmıştır. %2 çörekotlu Tulum peyniri örneklerinde olgunlaşma periyodunun 60. ve 90. günlerinde koliform grubu bakteri sayısının
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of addition of black cumin in different levels to Erzincan Tulum cheese, which is produced from raw sheep milk, on physical, chemical, microbiological and sensory properties were investigated. For this purpose, just after the production 0% (Control), 1% and 2% black cumin were added and the Tulum cheese stored at 4±1°C were tested during ripening period of the 1st, 30th, 60th, 90th days. In terms of total aerobic mesophilic bacteria, lactobacilli and lactococci, no statisticall difference was found between samples. The number of coliform bacteria and yeast and mould decreased during ripening and the level of black cumin increased this decrease. It was detected that, in the tulum cheese samples with 2% black cumin, the number of coliform bacteria dropped down to