Erzincan tulum peynirinde Staphylococcus aures sayısının olgunlaşma süresince değişimi
The determination Staphylococcus aureus count of Erzincan tulum cheese during ripening periods
  1. Tez No: 322541
  2. Yazar: SEFA HAKİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmada, Erzincan Tulum Peynirinde Staphylococcus aureus sayısının olgunlaşma süresince değişimi incelemek üzere; birinci kısım çiğ inek sütü pastörize edilerek, mezofilik aromatik starter kültür Lactococcus lactis subsp. lactis. ve Lactococcus lactis subsp. cremoris'den oluşan (R-707 DVS) kültürü kullanarak, K peyniri üretilmiştir. İkinci kısım starter kültür kullanmaksızın pastörize süte aktifleştirilmiş 7,00 log kob/ml düzeyinde S. aureus inoküle edilerek S peyniri ve üçüncü kısım çiğ inek sütü ise pastörize edilerek starter kültür (R-707 DVS) ve aktifleştirilmiş 7,00 log kob/ml düzeyinde S. aureus inoküle edilerek S+K peynirleri laboratuar ortamında üretilmiştir. Süt ve peynir örneklerinin olgunlaşmanın 2., 30., 60. ve 90. günlerdeki pH, kurumadde, S.aureus, toplam aerob mezofil bakteri, koliform bakteri, laktobasil, laktokok, maya-küf, enterokok ve psikrotrofik bakteri sayıları belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre peynir örneklerine uygulanan muamele peynirlerde incelenen fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliklerden, pH, laktobasil, laktokok, maya-küf, enterokok ve S. aureus sayıları üzerinde istatistiki olarak önemli derecede (P< 0.01) etkili olduğu saptanmıştır. Olgunlaşma süresi kurumadde oranı, pH, TAMB, laktobasil, maya-küf, enterokok, psikrotrofik bakteri ve S.
Özet (Çeviri)
In this research, Staphylococcus aureus and starter cultures were added to Erzincan tulum cheese samples. First part of milk was pasteurised and Lactococcus lactis subsp. lactis. and Lactococcus lactis subsp. cremoris starter cultures (R-707 DVS) were inoculed to milk. Thus, K cheese samples were produced. S cheese samples were produced with only S. aureus adding at 7.00 log cfu/ml level to pasteurised milk. S. aureus and starter cultures (R-707 DVS) were inoculed to milk and thus S+K samples were made. Cheese samples were ripened at 8 oC for 2, 30, 60 and 90 days. Starter culture, S.