SR ve Mira yıldızlarında renk bağıntıları
Colour relations for Mira and Semiregular (SR) type stars
- Tez No: 322548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT YEŞİLYAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Astronomy and Space Sciences, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, Yarı Düzenli (SR) ve Mira türü değişen yıldızlar için periyot?renk, renk?renk bağıntıları ile etkin sıcaklık ve kütle kaybı ilişkileri tartışılmıştır. SR yıldızları, özellikle kırmızı ötesi renklerde belirgin periyot?renk bağıntıları göstermektedir. Renk bağıntıları yardımıyla, SR ve Mira türü değişen yıldızlar arasında da farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Kırmızı yıldızların gösterdikleri bu farklılıklara kütle kayıp oranları ve etkin sıcaklıklarının neden olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, period?colour relations, colour?colour relations, the effective temperature and the mass loss were examined for Semiregular (SR) and Mira type variable stars. SR variables were seen that they indicate more clear period-colour relations especially in infrared bands. There are differences between Semiregular and Mira type variable stars with respect to their colour relations. It has been thought that these differencies are caused by their mass loss rates and effective temperatures.