Bazı gıda maddelerine katılan sentetik boyaların miktarlarının araştırılması
- Tez No: 52582
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLDEREN YENTÜR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Ev Ekonomisi, Gıda Mühendisliği, Nutrition and Dietetics, Home Economics, Food Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışma, sentetik boya katılması yasak olan reçellere boya katılıp, katılmadığı, boya katılmasına izin verilen pudingler, sekerler ve içecek tozlarında kullanılan boyaların miktarlarının GKMY (Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliği) 'ne uygun olup olmadığının saptanması amacıyla“Gazi Üniversitesi Araştırma Fonu”tarafından desteklenerek 1993-1996 yıllan arasında planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmamızda kullanılan tüm örnekler Ankara piyasasından sağlanmış ve toplam 263 örnek üzerinde çalışılmıştır. Bütün örneklerin ekstraksiyonu yün boyama yöntemi ile yapılmıştır. Ekstre edilen boyalar TLC (İnce Tabaka Kromatografisi) ile kalitatif olarak incelenmiştir. Reçeller ve pudinglerin kalitaüf incelenmesi sonunda sentetik boya saptanmamıştır. Şekerler ve içecek tozlarında saptanan boyalara Qs Sep-pak kartuş ve spektrofotometrik yöntemler uygulanarak miktar tayinleri yapılmıştır. Ponceau 4R miktarı, şekerlerde ortalama 117.45±19.37 mg/kg, içecek tozlarında ise ortalama 294.79±26.21 mg/kg olarak saptanmıştır. Bu değerler GKMY 'ne uygun değildir. Tartrazin miktarı şekerlerde ortalama 147.77±20.51 mg/kg, içecek tozlarında ortalama 201.19±37.19 mg/kg olarak saptanmıştır. Şekerlerde saptanan ortalama tartrazin miktarı GKMY 'de öngörülen sınırların üzerindedir. İçecek tozlarında saptanan ortalama tartrazin miktarı GKMY 'ne uygundur. Sunset Yellow F.C.F. miktarı şekerlerde ortalama 174.58±31.54 mg/kg, içecek tozlarında 293.3 1±24. 19 mg/kg olarak saptanmıştır. Her iki örnekte saptanan boya miktarları GKMY'de izin verilen sınırların üzerindedir. Şekerlerde saptanan azorubin miktarı ortalama 181.22±20.22 mg/kg'dır. Bu değer GKMY'i sınırlan içerisindedir. İçecek tozlarında karışık boya miktarları ortalama 241.44 mg/kg olarak saptanmış ve GKMY 'ne uygun bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been planned and carried out by the support of. Research of Fund Gazi University between 1993-1996. The purpose of these research: - Synthetic dyes which is not allowed by the Turkish Food Regulations to be added into the jams, - Synthetic dyes which were used by the kind and amount for puddings, candies and granulated powder drinks. All samples used during this study, have been obtained from sources of Ankara market and totally 263 samples have been analysed. The extraction process of all samples, has been performed through the wool coloring method. The extracted dyes have been subjected to the qualitative analysis through the TLC (Thin Layer Chromatography) Method. At the end of qualitative analysis performed on the jams and puddings, it has not been possible to handle the quantitative determinations since no synthetic dye has been found. The samples of candy and granulated powder drinks, in the contents of synthetic dyes, have determined the use of a single Cis Sep-pak Cartridge and also the spectrophotometric methods. Among these synthetic dyes, the average level of Ponceau 4R has been found as 117.45± 19.37 mg/kg, in the candies, 294.79±26.21 mg/kg for the granulated powder drinks. The values were not suitable by the Food Additives Regulation. The average level of tartrazine has been determined as 147.77±20.50 mg/kg and 201.19±37.16 mg/kg respectively for candies and granulated powder drinks. The level of tartrazine were in maximum values. The average levels of Sunset Yellow F.C.F. have been found as 174.58±3 1.54 mg/kg and 293.3 1±24. 19 mg/kg respectively granulated powder drinks. The values also had been found over dose.The average level of azorubine, has been determined as 181.22±20.22 mg/kg for candies and found compatible with those specified by the Food Additives Regulations. The average value of mixed dyes existing in the granulated powder drinks, has been determined as 241.44 mg/kg. This value was over the value specified by the Food Additives Regulation. m