Ahşap yığma sistem kuruluşu ve gelişmiş üretim yönteminin incelenmesi
Constructing the log structure and researching the advanced manufacturing method
- Tez No: 322667
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AVLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
Kolay elde edilebilen ve doğal bir malzeme olan ahşap, ormanların yoğun olduğu bölgelerde eski çağlardan itibaren insanların barınmak için ürettikleri yapıların hammaddesi olmuştur. Dünyanın farklı yerlerinde, ağaç gövdelerinin basit bir şekilde üst üste konarak köşelerde birbirine geçirilmesiyle inşa edilmiş kütük yapı örneklerine ve kalıntılarına rastlanmaktadır. En eski yapım sistemlerinden bir tanesi olan bu sistem, günümüzde geleneksel (el yapımı) ve gelişmiş (makineli) olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilmektedir.Ön üretim teknolojisinin uygulandığı gelişmiş yöntemde fabrika ortamında kontrollü olarak üretilen yapı malzemeleri, inşaat alanına getirilerek projeye göre monte edilmektedir. Bu tez kapsamında gelişmiş, makineli üretim yöntemi ele alınmıştır. Sistemin genel özelliklerinden bahsedildikten sonra, bu konuyla ilgili çalışanlara rehber niteliğinde bir kaynak oluşturmak amacıyla, makineli yönteme göre inşa edilen ahşap yığma sistem elemanları ve bunların farklı yapım yöntemleri anlatılmış; ardından makineli yöntemle üretilen bir ahşap yığma yapının üretim aşamaları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Wood which is obtained easily and is a natural material has been the basic construction mateial for the buildings which people had built for sheltering in the high density forests regions since ancient times. In different regions of the world it has been founded examples or remains of the log structure that are built by putting the trunks (logs) together and are obtained by passing the overlapping edges in a simple way. This construction system that is one of the oldest system can ben applied in two different ways including traditional (hand crafted) and advanced (machined / millled) methods today.In the advanced method which is using prefabrication (pre-production) technology, the building materials which are produced in the factory in a controlled manner, are brought in worksite and mounted. The advanced of machined, milled production method is discussed in this thesis. After having mentioned the general specifications of the log system, in order to create a guide for the employees who are working on this issue, the components of the log system which was built by machined method and the different producing methods of the components have been described; after that, the processing steps of a log building which is built by the machined / milled method have been examined in details.