Poli(polietilen glikol monometileter akrilat) ve poli(polietilen glikol monometileter metakrilat) polimerlerinin ısıl enerji depolama amaçlı katı-katı faz değişim malzemeleri olarak hazırlanması ve tanımlanması
Synthesis and characterization of poly(polyethylene glycol monomethyl ether acrylate) and poly(polyethylene glycol monomethyl ether methacrylate) polymers as solid-solid phase change materials for thermal energy storage
- Tez No: 322738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Energy, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Faz değişim malzemeleri (FDM'ler), enerji depolayan malzemeler içinde yüksek enerji depolama yoğunluklu ve depolama ve salınma safasında küçük sıcaklık değişimleri gösteren cazip malzemelerdir. Bu çalışmada, polimerik katı-katı FDM'leri elde etmek üzere poli(etilen glikol monometileter akrilat) ve poli(etilen glikol monometileter metakrilat) monomerleri homopolimerleştirilmiş ve metil akrilat veya metil metakrilatla kopolimerleştirilmiştir. Üretilen monomerler, homopolimerler ve kopolimerler yapısal ve ısıl yönden tanımlanmıştır. Elde edilen FDM'lerin yapısal tanımlanmasında fourier trasform?infrared (FT-IR) ve nükleer manyetik rezonans (1H-NMR) spektroskopi teknikleri kullanılmış, faz geçiş sıcaklıkları ve entalpileri diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) tekniği ile belirlenmiş, kristal yapılarının incelenmesi için polarize optik mikroskop (POM) ve molekül ağırlığı tayini için seyreltik çözelti viskozimetresi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Phase change materials (PCMs) among energy storage materials are popular due to their high energy storage density and small temperature variations during storage and evolution. In this study, polyethylene glycol monomethyl acrylate and polyethylene glycole monomethyl methacrylate monomers have been homopolymerized or copolymerized with methylacrylate or methylmethacrylate to obtain polymeric solid-solid PCMs. The monomer, homopolymer products and copolymers were characterized structurally and thermally. Fourier transform-infrared (FT-IR) and proton nuclear magnetic resonance (1H-NMR) spectroscopy techniques were used for structural characterization. Phase transition temperatures and enthalpies of synthesized PCMs were determined using differential scanning calorimetry (DSC) instrument. Polarised optical microscopy (POM) was used to examine crystal structures and molecular weight measurements were done using dilute solution viscometry techniques.