Guseınov'un G^{q}_{nn'}(pa,p,pt) moleküler yardımcı fonksiyonunun hesaplanması ve moleküler integrallere uygulanması
Calculation of guseinov?s G^{q}_{nn?}(pa,p,pt) molecular auxiliary functions and its aplications to molecular integrals
  1. Tez No: 322739
  2. Yazar: PENBE KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR MEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çok elektronlu atom ve moleküllerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesinde Schrödinger denkleminin çözümü mümkün olmadığı için değişik yaklaşık yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerden biri de moleküler orbital yaklaşımıdır. Bu yaklaşım kullanılarak çok elektronlu sistemlerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi Hartree-Fock-Roothaan (HFR) denklemine indirgenir. HFR denklemini çözmeden önce matris elemanları olan çok merkezli moleküler integrallerin hesaplanması gerekir. Çok merkezli moleküler integrallerin çözümü çok zor olduğu için değişik yaklaşık yöntemler uygulanır. Bu yöntemlerden biri de Guseinov'un yardımcı fonksiyonu yardımıyla moleküler integrallerin hesaplanmasıdır. Bu çalışmada Guseinov'un G^{q}_{nn'}(pa,p,pt) moleküler yardımcı fonksiyonu detaylı bir şekilde incelenmiştir ve Mathematica 7.0 programında programlaması yapılmıştır. pa, p ve pt parametrelerinin farklı değerleri ve farklı kuantum sayıları için hesaplanmıştır. Hesaplamaların büyük kuantum sayılı durumları da kapsadığı ve alınan tüm sonuçların literatürle uyumlu olduğu gözlenmiştir.G^{q}_{nn'}(pa,p,pt) fonksiyonunun hesaplama sonuçları kullanılarak Coulomb ve Hybrid integralleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Various approximate methods are used to examine the physical and chemical properties of the many-electron atoms and molecules since the solution of Schrödinger equation for the many-electron atoms and molecules is not possible. One of these methods is molecular orbital approach. Using the HFR equation in the approach, the physical properties of the many-electron systems is examined.To solve the HFR equation, the calculations of the multi-center molecular integrals, that are the matrix elements, firstly are required. Since the solutions of the multi-center molecular integrals are difficult, various approximate methods are applied. One of these methods is the G^{q}_{nn?}(pa,p,pt) auxiliary functions of Guseinov. In this study, the G^{q}_{nn?}(pa,p,pt) molecular auxiliary function of Guseinov has been investigated and its programming has been constructed by using Mathematica7.0 program. The G^{q}_{nn?}(pa,p,pt) function has been calculated for the different quantum numbers and the different values of pa, p and pt parameters. Calculations have also involved the high quantum numbers. The obtained results have been compared with the results in literature and found to be agreement. Two-center Coulomb and Hybrid integrals have been calculated by using the obtained results for the G^{q}_{nn?}(pa,p,pt) function.