Ekşi hamur mayasıyla mordanlanmış selülozik, protein elyafların ve ahşap numunelerinin soğan kabuğu(Allium cepa L.) ekstraktı ile boyanma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dyeing properties of cellulosic protein and wood samples mordanted with fermented dough yeast using extract of onion (Allium cepa L.) shell
  1. Tez No: 322740
  2. Yazar: MUSTAFA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada; doğal mordan maddesi olarak, organik buğday unundan basamaklar halinde ekşi hamur mayası ekstraktı hazırlandı. Hazırlanan ekşi hamur mayası ekstraktı 5 L destile suya konuldu. 5 L suya konan ekşi hamur mayası ekstraktının içine boyamada kullanılacak yün, pamuk, keten ve çam ahşap numuneleri ilave edilerek 48 saat bekletildi. Boyar madde elde etmek için kuru soğanın (Allium cepa L.) dış kabukları soxhlet cihazında destile su ile ekstre edildi. CuSO4.5H2O, Al K(SO4)2.12H2O ve K2Cr2O7 geçiş elementleri tuzları mordan maddesi olarak kullanılarak yün, pamuk, keten ve çam ahşap numunelerin, sabit pH değerlerinde (pH= 4-7) ön mordanlama, birlikte mordanlama ve son mordanlama boyama yöntemlerine göre boyandı. Bu yöntemlere göre pH= 4-7 'de 72 adet yün, pamuk, keten ve çam ahşap numuneleri boyandı. Sonuçlar; ekşi hamur mayası ekstraktı kullanılmadan boyanan numuneler ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this work; the fermented dough yeast was prepared as a natural mordant compound. The prepared fermented dough yeast was added 5 L of destilled water, and dyeing materials ( wool, cotton, linen and wood) was putted into this solution and allowed for 48 h. The dry shells of onion ( Allium cepa L.) were extracted with distilled water using soxhlet apparatus. CuSO4 .5H2O, AlK(SO4)2. 12H2O and K2Cr2O7 were used as mordantation agent. Dyeing materials ( wool, cotton, linen and wood) were dyed at pH=4 and pH=7 using last mordantation methods. The results were compared and interpreted for dyed samples which are pretreated with fermented dough yeast and dyed samples which are unpretreated with dough yeast.