Bazı Papaver L. türleri üzerinde anatomik bir çalışma
A anatomic study on some Papaver L. species
- Tez No: 322763
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER PARMAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Papaveraceae familyasına ait dört Papaver L. türü (Papaver bracteatum Lindl., P. orientale L., P. pseudo-orientale Fedde ve P. somniferum L.) üzerinde anatomik bir çalışma yapılmıştır. Anatomik çalışmada türlerin kök, gövde ve yapraklarından enine kesitler alınarak anatomik olarak incelenmiştir.İncelenen türler arasında anatomik benzerlikler ve farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca incelenen türlerin kök, gövde ve yaprak anatomilerinde tespit edilen hücre gruplarının biometrik ölçümleri yapilarak türlerin anatomilerine ilişkin mikrofotoğraflar çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, four species of Papaver L. belonging to Papaveraceae family (Papaver bracteatum Lindl., P. orientale L., P. pseudo-orientale Fedde and P. somniferum L.) were anatomically investigated. In the anatomical studies root, stem and leaf cross sections have been done and sections of the root, stem and leaf were examined as anatomically. Anatomical similarities and differences between the species were determined. Biometric measurements of plants' root, stem and leaf have been carried out and results have beeen presented with microphotographs.