Echinops orientalis Trautv. Bitkisindeki sekonder metabolitlerin izolasyonu, yapı tayini, antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Isolation and identification of the secondary metabolites from the Echinops orientalis Trautv. Plant, investigation of antioxidant activities
  1. Tez No: 322776
  2. Yazar: SAKİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Echinops Orientalis Trautv. bitkisindeki sekonder metabolitler izole edildi, yapıları aydınlatıldı ve elde edilen sekonder metabolitlerin antioksidan aktiviteleri incelendi. Bitki, Gaziosmanpaşa Üniversitesi kampüsünden 2010 yılında toplandı ve gölgede kurutuldu. Kurutulan bitkinin yaprakları ve tohumları ayrı ayrı metanol-kloroform (2:1) çözücü sistemi ile ekstrakte edildi. Elde edilen ekstraktlar kolon kromatografisi ile apolar çözücü sistemden polar çözücü sistemine doğru fraksiyonlara ayrıldı. Sekonder metabolitleri ayırma işlemi kolon kromatografisi ile yapıldı. Echinops Orientalis Trautv. bitkisinin yaprak kısmından iki ve tohum kısmından iki olmak üzere dört bileşik izole edildi. İzole edilen bileşiklerin yapıları; tek boyutlu NMR (1H-NMR, 13C-NMR, APT, DEPT-90, DEPT-135), iki boyutlu NMR (HETCOR, HMBC) ve LC/MS-TOF analiz teknikleri ile aydınlatıldı. Ayrıca saflaştırılan bileşiklere ve bitki ekstraktlarına antioksidant aktivite testleri uygulandı. İzole edilen tüm bileşiklerin antioksidan aktiviteleri Folin-Ciocalteu ayıracı ile toplam fenolik madde içeriği, DPPH serbest radikali giderme aktivitesi, ABTS katyon radikali giderme aktivitesi ve indirgeme kapasitesini içeren çeşitli metotlarla test edildi. Elde edilen sonuçlar, BHT, BHA ve trolox standart maddeleriyle mukayese edildi. İzole edilen flavonların katyon radikali giderme aktiviteleri oldukça yüksek gözlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the secondary metabolites from the Echinops orientalis Trautv. plant were isolated and identified and antioxidant properties of the obtained secondary metabolites were investigated. The plant had been collected from Gaziosmanpaşa University campus in 2010 and was dried in shadow. The dried leaves and seeds were extracted separately with methanol-chlorofom (2:1). Crude extracts of leaves and seeds parts were separated into its fractions by using column chromatography from nonpolar solvent to polar solvent systems. The separation processes of secondary metabolites were carried out by using the column chromatography. Four secondary metabolite compounds from the leaves and seeds of Echinops Orientalis Trautv. plant were isolated. Two compounds were isolated from the leaves and two compouns from the seeds. Structure of isolated compounds were determinated by one dimensional NMR (1H-NMR, 13C-NMR, APT, DEPT-90, DEPT-135), two dimensional NMR (HETCOR, HMBC) and LC/MS-TOF analysis techniques. Also isolated compounds and plant extracts were applied to antioxidant activity tests. The antioxidant activities of all isolated compounds were tested with the various methods including total phenolic compound contents by Folin-Ciocalteu reagent (FCR), DPPH free radical scavenging activity, ABTS cation radical scavenging activity, and reducing power. The obtained results were compared by using BHT, BHA and trolox as standards. The isolated flavones exhibit the hight cation radical scavenging activities.