Salvia aethiopis l. bitkisindeki sekonder metabolitlerin izolasyonu, yapı tayini, uçucu yağ bileşenlerin belirlenmesi ve antioksidan aktivitelerinin incelenmesi
Isolatıon, ıdentıfıcatıon of secondary metabolıtes, essentıal oıls determınatıon, antıoxıdant actıvıtıes from the salvia aethiopis l.
  1. Tez No: 322780
  2. Yazar: RAMAZAN ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ERENLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada; Salvia aethiopis bitkisinin çiçek, yaprak ve gövde kısımları metanol/kloroform çözücü sisteminde ekstrakte edildi. Çiçek ekstraktı kolon kromatografisi işlemine tabi tutuldu ve bir tane steroid glikozit izole edilerek yapısı 1D-NMR ve 2D-NMR teknikleriyle belirlendi. Bitkinin çiçek ve yaprak kısımlarının su buharı destilasyonu ile elde edilen uçucu yağ bileşenleri GC-MS cihazı ile belirlendi. Çiçek kısmının ana bileşeni Gamma elemene (%33.82) ve yaprak kısmının ana bileşeni Caryophyllene oxide (%61.63) olarak ortaya kondu. Ayrıca bitkinin çiçek, yaprak, gövde kısımlarının ve izole edilen Daucosterin bileşiğinin metanol ekstraktları antioksidan aktivite çalışmaları için hazırlandı. DPPH serbest radikal giderme aktivitesi, ABTS katyon radikali giderme aktivitesi, İndirgeme gücü aktivitesi ve toplam fenolik analizi yapıldı. Bitkinin çiçek ekstraktı ile Daucosterin bileşiği yapılan testlerde yüksek aktivite gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this study, flowers, leaves and stem of Salvia aethiopis were extracted in methanol/chloroform separately. Flowers extract was subjected to column chromatography to isolate steroid glucoside, Daucosterin which was elucidated by spectroscopic techniques (1D-NMR and 2D-NMR).The essential oils of flowers and leaves from Salvia aethiopis were carried out by steam distillation and chemical compositions of essential oils were determined by GC-MS analysis. The main components of flowers and leaves are gamma elemene (33.82%) and caryophyllene oxide (61.63%) respectively.The antioxidant activities of methanol extracts of flowers, leaves, stem and daucosterin were carried out using different antioxidant assays, including DPPH free radical scavenging activity, ABTS cation radical scavenging activity, reducing power activity and total phenolic compound contents. The flowers extract and daucosterin exhibited high antioxidant activities in all tests.