Uzun süreli hemodiyaliz hastaları ile romatoid artrid tanısı almış hastaların ruhsal bozukluklar açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 32290
  2. Yazar: ELMAS İNCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Uzun süreli hemodiyaliz tedavisi gören ve romatoid artrit tanısı almış hastalarda ortaya çıkan ruhsal bozuklukların neler olduğu ve ne derecede görüldüğünün incelenmesi ana amacı ile planlanan bu araştırma; Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, îbni Sina Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı ile Yüksek İhtisas Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Ankara Numune Hastanesi Fizik Tedavi bölümündeki hastalardan seçilen 20 ve yukarı yaştaki 25 kadın ve 25 erkek toplam 50 hemodiyaliz hastası, 25 ve yukarı yaştaki 25 kadın ve 25 erkek toplam 50 romatoid artrit tanısı almış hasta ve yine 20 ve yukarı yaştaki 25 kadın ve 25 erkek toplam 50 fiziksel olarak sağlıklı gönüllü kişi üzerinde karşılaştırma türü ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmıştır. Araştırma gruplarını oluşturan, (1) Uzun süreli hemodiyaliz tedavisi gören hastalara, (2) Romatoid artrit tanısı almış hastalara ve (3) Fiziksel olarak sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubuna Belirti Tarama Listesi verilmiştir. Belirti Tarama Listesi'nin alt ölçeklerinden elde edilen veriler, çeşitli istatistiksel teknikler kullanılarak değerlendirilmiş ve gruplar arası farklılıklar 0.05 önemlilik düzeyinde aranmıştır. Uzun süreli hemodiyaliz hastalan ile romatoid artritli hastaların (belirti tarama listesi ile) karşılaştırmalarında ruhsal bozuklukların hemodiyaliz hastalarında daha yoğun bulunduğu görülmüştür. Fiziksel olarak sağlıklı kişilerden oluşan kontrol grubunun ise obsesif-kompulsif ve kişilerarası duyarlık alt ölçeği dışında tüm alt ölçeklerde normal sınırlarda olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamına giren üç grubun alt ölçekler açısından karşılaştırılmaları sonucunda, uzun süreli hemodiyaliz hastalan, kişilerarası duyarlık ve depresyon alt ölçeklerinde, romatoid artritli hastalar ve kontrol grubu ile anlamlı farklılıklar oluşturmuştur. 7374 Ayrıca iki hasta grubu ile sağlıklı kişiler arasında psikotizm alt boyutu açısından sağlıklı grup lehine anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Uzun süreli hemodiyaliz hastalarında görülen önemli rahatsızlık belirtileri bulunuş yoğunluklarına göre, kîşilerarası duyarlık, depresyon, uyku - iştah bozuklukları (Ek Skala), obsesyon- kompulsiyonlar, paranoid düşünce ve hostilite, romatoid artritli hastalarda ise, kişilerarası duyarlık, uyku-iştah bozuklukları, paranoid düşünce, obsesif-kompulsif reaksiyonlar ve depresyon olarak sıralanmaktadır. Her iki hasta grubunda en yüksek bozukluk kişilerarası duyarlık boyutunda görülmüştür. Ruhsal bozuklukların kadın hastalarda, eğitim seviyesi ve aylık gelir düzeyi düşük olan hastalarda (Hemodiyaliz hastalarında yüksek öğretim grubunda) daha fazla olduğu, yaş ve medeni durumun ise ruhsal bozukluğun derecesine etken faktörler olmadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research has been planned in an attemp to examine the psychological disorders and their rates of frequency in patients treated with long-term hemodialysis diagnosed as rheumatoid arthritis. The patients were selected from Ankara University Medical Faculty - îbni Sina Hospital Hemodialysis Unit, Physical Therapy and Rehabilitation Department, Yüksek İhtisas Hospital Hemodialysis Unit and Ankara Numune Hospital Physical Therapy and Rehabilitation Department. A comparative relationships scanning model was conducted on a total of 50 hemodialysis patients, 25 females and 25 males ranging from 20 years of age or older ones and 50 patients 25 females and 25 males diagnosed as rheumatoid arthritis, between 25 years of age or older and 25 females and 25 males who were diagnosed as 50 physically healthy persons, ranging from 20 years of age or older. The research groups comprised of (1) long-term hemodialysis patients and (2) patients diagnosed as rheumatoid arthritis and (3) control group of physically healthy have been applied symptom check list. The data obtained from sub - scales of symptom check list has been evaluated through using statistical techniques and inter - group differences were scanned in the 0.05 significancy level. Comparisons of the rheumatoid arthritis patients with the long - term hemodialysis patients through symptom scannig revealed that the hemodialysis patients were suffering from psychological disorders more, than other. On the other hand the control group Comprised of physically healthy people are determined to be in the normal borders in all sub - scales except in obsessive - compulsive, inter - personal sensitivity sub - scale. As a result of comparisons from the view of sub - scales of three groups with in the scope of the researc, the long - term hemodialysis patients revealed significant differences together with rheumatoid arthritis patients and control group in the sub - scales of inter - personal sensitivity and depression. Furthermore significant 75