Meslek liselerinde okuyan öğrencilerin benlik tasarım düzeyleri
  1. Tez No: 32291
  2. Yazar: AYNUR KAZAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHNUR ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu araştırmada“Benlik Tasarım Düzeyi ”ni etkileyebileceği düşünü len beş faktör ele alınmıştır. Araştırmacının bağımsız değişken olarak kabul ettiği bu faktörler: 1) Sosyo-ekonomik düzey, 2) Sınıf, 3) Aile tipi, 4) Anne ve babanın öğrenim düzeyi, 5) Cinsiyet, olarak sıralanır. Araştırmanın amacı, söz konusu faktörler ile benlik tasarım düzeyi arasında önemli bir ilişki olup, olmadığını saptamaktı. Sosyo-ekonomik düzey ile benlik tasarımı düzeyi arasındaki iliş kiyi belirlemek için araştırmanın örneklem grubu, ölçek yardımıyla üç gruba ayrılmış ve grupların Benlik Tasarımı Envanteri 'nden aldıkları puan ortalamaları, ikişerli şekilde karşılaştırılmıştır. Benzer şekilde“Sınıf”faktörünün etkisi araştırılırken, örnekleme giren birinci ve üçüncü sınıf öğrenci gruplarının benlik tasarım puanları karşılaştırıl mıştır.“Aile tipi”ve“Cinsiyet”faktörleri incelenirken, örneklem grubu ile ilgili değişkene göre iki gruba ayrılmış ve benlik tasarımı puan ortalamaları karşılaştırılmıştır.“Anne-babanm öğrenim düzeyleri”ise düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç grubun karşı laştırmalarıyla incelenmiştir. Grupların karşılaştırılmasında (t) testi kullanılmış ve sonuçta araştırmanın bağımsız değişkenleri ile benlik tasarım düzeyi arasındaki ilişkileri belirten denenceler doğrulanmıştır. Bir başka ifade ile bağımsız değişkenler (Sosyo -ekonomik düzey ve anne babanın eğitim düzeyi) ile bağımlı değişken (öğrencilerin benlik tasarım düzey leri) arasında doğrusal bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Çekirdek ailede yaşayan öğrencilerin benlik tasarım düzeylerinin, geniş ailede yaşayan öğrencilerden; üçüncü sınıfta okuyan öğrencilerin benlik tasarım düzeyleri, birinci sınıfta okuyanlardan daha yüksek ol duğu belirlenmiş, kız öğrencilerle erkek öğrencilerin benlik tasarım düzeyleri arasında da herhangi bir farklılığın olmadığı bulunmuştur. -64-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, five factors was taken which were thought to affect the level of self-esteem scheme. Our indepented variables were the following five factors;l) Socio-economic level, 2) Class(Age), JJFamily type, 4) Mother's and father's education level, 5) Sexuality. The aim of this study was to find that if there is any significant relationship between these five factors and the level of self-esteem scheme. Experimental groups of this study were divided into three cate gories with the help of a scale to determine the possible asside rela tionship between the socio-economic level and the level of self-esteem scheme and the ava rage scores in these groups which were taken from the self-esteem scheme inventory were compared two by two. In the same way, while the influence of“Class”factors was searching, the points of Self esteem in the first and third class student groups within our experi mental groups were compared. While the family type and sexuality factors were beeing tested, our experimental groups were divided into two groups according to relevant variable also the avarage point of self-esteem was compared. The level of mother's and father's education level was examined by comparing these three groups, low, medium, high. (t) test was used for comparing groups. Mostly usually the result of (t) tests have confirmed the hypotesis which was determined the anticipated relationship between the independent variables and the self-esteem level. It means that, socio-economic level and parent's education levels increase together with self-esteem level of students, it was found that self-esteem level of the third class students are higher than the self-esteem level of the first class students who has nuclear family. Besides the fact that it was found that there is no difference between the self-esteem level of boy and girl students. -65-