Değişik tiplerde tasarımı ve imalatı yapılan güneş ocaklarının performanslarının deneysel olarak incelenmesi
The experimental investigation of the performances of solar cookers designed and produced in different types
- Tez No: 322907
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSA GALİP ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Ortadoğu ve Afrika ülkelerinde yaygın şekilde kullanılan ve üzerinde araştırmaların artarak devam ettiği güneş ocakları deneysel olarak incelenmiştir. Yansıtıcı yüzeyi parlatılmış krom nikel ile kaplanmış, derinlikleri sırasıyla 5 cm, 10 cm, 15 cm, 20 cm ve her biri 60 cm çapında olan 4 adet çanak tip güneş ocağı tasarımlanmış ve performansları test edilmiştir. Güneş ocaklarının yerden yüksekliği 1m olup, güneşi doğu-batı ve güney-kuzey yönlerinde izleyebilecek şekilde tasarlanmışlardır. Güneş ocaklarının odak ayarı elle yapılmıştır. Performans testleri sonucunda çanaklardaki derinliğin pişirme süresine olan etkisi irdelenmiştir. Çanak derinliği arttıkça odak noktası ile çanak arasındaki uzaklığın azaldığı, ancak pişirme süresinin de buna bağlı olarak arttığı gözlemlenmiştir.Çanak tip güneş ocağında yapılan deneyler, elektrikli ve doğalgazlı ocaklarda da yapılarak maliyet karşılaştırması yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Güneş ocağı, Tasarım, Performans
Özet (Çeviri)
In this study solar cookers, which are widely used in the Middle Eastern and African countries and about which the researches are increasingly continuing, were investigated. 4 solar cookers, the reflecting surface coated with polished chrome nickel and with a depth of 5 cm, 10 cm, 15 cm, 20 cm respectively and a radius of 60 cm each, were produced and their performances were tested. The solar cookers? height from the ground was 1 m. They were designed to follow the sun in the directions from east to west and from south to north. The solar cookers were focused manually. As a result of the performance tests, the effect of the depth of the dishes to the cooking time was examined. It was observed that increasing the dishes depth decreased the distance between the focal point and the dish, but the cooking time increased accordingly. The experiments, conducted with dish type solar cookers, were also conducted with electric and natural gas cookers and a cost comparison was made.Key Words : Solar Cookers, Design, Performance