Kömür kökenli metan gazının değerlendirelerek iklim değişikliğine etkisinin azaltılması
Reducing the effects on climate change by utilization of coal-bed methane
- Tez No: 322906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİHA YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
XX. Yüzyılın basından itibaren maddi refah düzeyinin yükselmesi ve tüketim alıskanlıklarının degismesi sonucu atmosfere atılan gazlardaki artısın sebep oldugu iklim degisikligi olgusu, çevrenin ve gelecek kusakların üzerinde beklenmedik dramatik etkiler gösterecek noktalara ulasmıstır. İklim degisikligi sorununun çözümünde mevcut enerji politikalarının atmosferdeki karbondioksit seviyesini asgari düzeye indirecek teknoloji ve yöntemler kullanılması kilit rol oynamaktadır. Bu çalısmada, sera gazlarını azaltma yönünde kömür madenlerinden salınan metan gazının salınıma katkısının çesitliyöntemler ile engellenmesi ve alternatif bir enerji kaynagı olarak tüketime arz edilerek ekonomiye kazandırılması temel yaklasımı ele alınarak ülke potansiyelinin degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Tez kapsamında, örnek bir isletmenin metan gazı ölçüm sonuçları için gerekli hesaplamalar yapılmıs,metan drenajı projelerinin iklim degisikligi sorunu ve enerji kaynak çesitliligi bakımından tercih edilebilir ve uygulanabilir üstünlükleri irdelenmistir.Anahtar Kelimeler : Sera Gazı, Kömür Kökenli Metan, Enerji
Özet (Çeviri)
From the beginning the 20th Century, fact of climate change, due to increase in emissions of greenhouse gases to Earth?s atmosphere as a result of increase in welfare and change in consumption patterns, has reached to a level causing unexpected and dramatic impacts on environment and posterity. Energy policies that promote technologies which reduce CO? concentrations in the atmosphere to minimum levels have a key role at the solution of climate change problem. The aim of this study is to evaluate the country?s potential while theprevention of methane emissions from coal mines by various processes in order to reduce greenhouse gas emissions and recovery of methane to be introduced as an alternative energy source to country?s economy are being considered as basic approaches. Within this context, in terms of climate change concerns and diversity in energy sources, preferable and feasible advantages of methane drainage projects have been examined by performing calculations based on a ample workplace?s methane gas emission measurement results.Key Words : Greenhouse Gas, Coalbed Methane, Energy