Döngüde donanımsal benzetim ve gerçek zamanlı gömülü sistemler
Hardware in the loop simulation and real time embedded systems
- Tez No: 322910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Döngüde donanımsal benzetim tekniği ve gerçek zamanlı gömülü sistemler birçok sistemden farklı özelliklere sahip, özel amaçlı olarak tasarlanmış sistemlerdir. Bilgisayar teknolojilerinde yaşanan gelişme ve ihtiyaçlardan dolayı bu sistemler hayatın vazgeçilmezleri haline gelmiştir. Gerçek zamanlı gömülü sistemler, farklı donanımlara sahip olması, kolay taşınabilmesi, az bellek gereksinimi, donanımsal ortamı uygulamalardan soyutlayarak birçok avantajı bünyesinde taşımaktadır. Ayrıca hem zamandan, hem de maliyetten kazanç sağlaması açısından da güvenli çalışmaya olanak vermektedir. Bu çalışmada, döngüde donanımsal benzetim çalışmalarına deneysel örnekler verilerek bir güç dönüştürücüsünün gerçek zamanlı olarak kontrolü yapılmıştır. Güç dönüştürücüsü tam ve yarım yükte çalıştırılarak test işlemleri gerçekleştirilmiştir. Böylece döngüde donanımsal benzetim ve gömülü sistemlere daha hızlı geçişin sağlanması amaçlanmıştır.Anahtar Kelimeler : Döngüde donanımsal benzetim, karmaşık sistemler,gerçek zaman, gerçek zamanlı sistemler
Özet (Çeviri)
Hardware in the loop simulation technics and real time embedded systems are the systems which have different characteristics than many systems, designed for a special purpose. Because of improvements and needs in computer technologies, these systems become indispensable for daily life. Real time embedded systems have many advantages cause they have different hardwares, their easy transport and minimum memory requirement. and their abstraction of hardware environment from appliances. In addition, they provide safety operation due to their making profit both time and cost. In this study, experimental examples were given to hardware in the loop simulation studies and a power converter was controlled at real time. The power converter was operated full and half load and experiment procedures were done. So, it is aimed to provide rapid transition to hardware in the loop simulation technics and embedded systems.Key Words : Hardware in the loop simulation, complex systems, real time, real time embedded systems