Bor nanoşeritlerinin elektronik ve yapısal özellikleri
Structural and electronic properties of boron nanoribbons
  1. Tez No: 322920
  2. Yazar: ESRA EROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, farklı geometrilere sahip saf bor nanoşeritler ve farklı konumlardaki bor atomlarının karbon ve azot atomlarıyla değiştirilmesiyle oluşturulan yeni nanoşeritler için yoğunluk fonksiyonu teorisi kapsamında ilk-prensipler yaklaşımı kullanılarak geometrik optimizasyonları yapıldı. Yapıların elektronik ve yapısal özellikleri incelendi. Enerjitik kararlılıkları, bağ uzunlukları, atomik yükleri ve bağ popülasyon değerleri, band yapıları ve durum yoğunluğu gibi elektronik özellikleri hesaplandı. Ayrıca, bazı yapılara farklı sayılarda hidrojen ilave edilerek, mevcut yapısal ve elektronik özelliklerinin hidrojen konsantrasyonuna bağlılığı araştırıldı. Sonuçlar birbirleriyle ve mevcut literatürle karşılaştırma yapılarak çizelge ve şekiller halinde sunuldu. Elde edilen yapıların metal olduğu belirlendi.Anahtar Kelimeler : Nanoşerit, bor, elektronik yapı, YFT
Özet (Çeviri)
In this study, for different geometries of boron nanoribbons and the new nanoribbons which are produced by changing the boron atoms at different sites with carbon and also nitrogen atoms are calculated by geometry optimization within density functional theory. The structural and electronic properties of structures are investigated. For constituent structures electronic properties as energetic stability, bond lengths, atomic charges and bond population values, band structures and density of states are calculated. In addition to, adding hyrogens which have different counts to some structures, hdyrogen concentration correlation of structural and electronic properties which existed are investigated. The results as table and figure are presented by comparing each other and literature that existed. The structures that have obtained are determined to be metals.Key Words : Nanoribbon, boron, electronic structure, DFT