Fiziksel optik yöntemi kullanılarak basit ve karmaşık şekilli nesnelerin radar kesit alanı hesaplanması
Radar cross section calculation by using physical optics method for simple and complex shaped objects
- Tez No: 322921
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURSEL AKÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada herhangi bir şekle sahip, basit ve karmaşık geometrili cisimlerin Radar Kesit Alanları (RKA) fiziksel optik (FO) yöntemi yardımıyla MATLAB programı kullanılarak hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalar radarın verici ve alıcı anteninin aynı olduğu veya birbirine yakın olduğu, monostatik durum için hesaplanmıştır. Ayrıca RKA hesaplanırken hedefin yüzeyine bağlı kırınımlar göz önünde bulundurulmamıştır.İlk başta levha, kutu gibi basit şekilli hedefler daha sonra insansız hava aracı, F-16 savaş uçağı, X-29 uçağı gibi karmaşık şekilli nesneler MATLAB'da modellenerek RKA'larının açıya bağlı değişimi gözlemlenmiştir.Fiziksel optik metodu ile hedef gövdeleri küçük üçgen parçalara bölünmüş ve her bir üçgen yüzeyden saçılan alanlar açılarına göre vektörel olarak toplanarak toplam radara yansıyan alan elde edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Radar, radar kesit alanı (RKA), yüksek frekans metotları, fiziksel optik (FO), monostatik
Özet (Çeviri)
In this study any arbitrary shaped, simple and complex geometrical objects Radar Cross Section (RCS) is calculated by using the physical optics (PO) method in MATLAB. The calculations have been made for monostatic case in which the radars? receiver and transmitter antennas are the same or different but placed side by side. Throughout the thesis the effect of the diffused scattering component of rough surface is not taken into account.First we started with the modelling of simple shaped objects like plate, box then continued with complex geometrical objects like UAV, F-16, X-29 and then last but not least we calculated the RCS of all these objects and received the RCS to angle graphs by using MATLAB.By using physical optics method to obtain the total scattered field received at the receiver part of the radar, the body of the target is seperated into number of facets, then all these facets scattered field components are super imposed.Key Words : Radar, radar cross section (RCS), high frequency methods, physical optics (PO), monostatic