Yuva öğretmenlerinin psikolojik ihtiyaç örüntüleri
  1. Tez No: 32293
  2. Yazar: FERAY ATALAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ETEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
44 ÖZET Bu araştırmada, eğitim düzeyi, yaş, çocuk sahibi olma ve hizmet sürelerine göre gruplanan yuva öğretmenlerinin psikolojik ihtiyaç örüntülerinde farklılık olup olmadığı incelenmiştir. Yuva öğretmenlerinin psikolojik ihtiyaç örüntülerini belirlemek için Edwards Kişisel Tercih En vanteri (EPPS) uygulanmıştır. Araştırmada, öğrenim durumlarına göre gruplanan yuva öğretmenlerinden lise mezunu olanların uyarlık değişkininden aldıkları puan, üniversite mezunu öğretmenlerden anlamlı farklılık göstermektedir. Yaşlarına göre gruplanan yuva öğretmenlerinden 18-27 yaş diliminde olan ve genç olarak nitelenen grubun gösteriş değişkeninden aldıkları puan, yetişkin gruptan anlamlı olarak farklılık göstermektedir. 28-40 yaş dilimin de olan ve yetişkin grup olarak nitelenen grupta ise, şefkat gösterme değişkeni genç gruptan anlamlı olarak farklılık göstermektedir. Çocuk sahibi olma açısından gruplanan yuva öğretmenlerinden çocuğu olmayanların büyük bir çoğunluğu bekardır. Karşı cinsle ilişki kurma değişkeni, çocuksuz grup lehine anlamlı bulunmuştur. Çocuğu olanların ise evli olduğu düşünülen grupta ise; kendini suçlama değişkeni çocuklu olanlar lehine anlamlı bulunmuştur. Hizmet süreleri 6 yıl ve daha fazla olan yuva öğretmenlerinin, şefkat gösterme ve sebat değişkenlerinden aldıkları puanlar, hizmet süreleri az olanlara göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Bu araştırmada yer alan yuva öğretmenlerinin insanlarla doğrudan uğraşmayı gerektiren meslek gruplarından biri olarak, şefkat gösterme, duygulan anlama, yakınlık gibi özellikleri taşıdıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY In this research, it has been studied there is a difference between the psychological need patterns of pre-school teachers who have been classif- red according to their education level, age, having children or not and their employment period. Edwards Personel Preference Schedule (EPPS) has been applied on pre-school teachers in order to point out the psychological need pattern of them. In the research, pre-school teachers have been classified according to their education level, and the score which the high school graduated pre school teachers have got from the need of deference has been found more significant than the score of university graduated pre-school teachers. The pre-school teachers have been classified according to their ages. The score of those who are at the 18-27 age level and can be called young that they got from the need of exhibition is more significiant than the score of the adult group. And the need of nurturance of the adult group which is at the 28-40 age level is more significant than the young group. Pre-school teachers have been classified according to their having children or not. And most of the pre-school teachers without children are single. The need of heterosexuality has been found significant for the teac hers who are single and have got no children. The need of abasement has been found more significant for those who are married and have got child ren. The teachers who have been working for six years or more have a hig her score from the needs of nurturance and endurance than those teachers who have been working for a shorter period. As a result of this study it has been observed that pre-school teachers who have taken part in this research have got the characters of being close friendly and helpful to people as professionals who are dealing with human beings directly.