Mastektomi olmuş kadınlarda görülen ruhsal bozuklukların yıllara göra değişimi
  1. Tez No: 32294
  2. Yazar: RUŞEN NUR OBUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
.... BOLUM VI ÖZET Mastektoml olmuş kadınlarda görülen ruhsal bozuklukların yıllara göre değişimi incelenen bu araştırma; AnkaraÜniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesi, Hacettepe Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi ve Demetevler Onkoloji Hastanesi Medikal ve Cerrahi Onkoloji poliklini klerine başvuran 20-60 yaş sınırında mastektomi olmuş 90 kadın ve fiziksel olarak sağlıklı 30 kadın üzerinde, karşılaştırmalı ilişkisel tara ma modeli kullanılarak yapılmıştır. Mastektomi olmuş kadınlar 30'ar kişilik 3 ayrı grup olarak araştırmaya alınmışlardır. Bunlar mastekto mi olduktan sonraki ilk 1 yıl içindekiler, 3 yıl geçmiş olanlar ve 5 yıl geçmiş olanlardır. Araştırmaya alman gruplara Belirti tarama Lis tesi uygulanmış ve gruplararası farklılıklar çeşitli istatistiksel teknikler kullanılarak 0.05 önemlilik düzeyinde aranmıştır. Araştırma sonunda mastektomi olmuş kadınların en yoğun yaşadıkları sorunların kişilerarası duyarlılık, öfke ve düşmanlık, ank- siyete ve depresyon olduğu belirlenmiştir. En yüksek bozukluk kişile rarası duyarlılık alt ölçeğinde ortaya çıkmıştır. 1 yıl grubunda somati- zasyon, kişilerarası duyarlılık, öfke ve düşmanlık, anksiyete ve dep resyon belirtileri diğer gruplarla önemli farklılık oluşturacak düzeyde daha yoğun bulunmuştur. Obsesif-kompülsif belirti 3 yıl grubunda diğer gruplara göre önemli düzeyde fazla bulunmuş, ancak bunun dışında 3 yılla-5 yıl grubu arasında önemli bir farklılık bulunama mıştır. Sağlıklı grubun tüm alt ölçeklerde normal sınırlarda olduğu belirlenmiştir. Yaş, ruhsal bozukluğun görülme derecesi bakımından 3 yıl ve 5 yıl grubunda etken bir faktör olarak bulunmuş ve yaş ilerledikçe ruhsal bozukluğun azaldığı belirlenmiştir. Eğitim ise yalnızca 5 yıl grubunda etken bir faktör olarak bulunmuş ve yüksek öğretime doğ ru giderek ruhsal bozukluğun arttığı görülmüştür. 51
Özet (Çeviri)
52 - SUMMARY This research has been examined on the mastectomiesed women who had changing psychological disorders over the years by Medical Faculty of Ankara Ünivercity İbni Sina Hospital, Medical Faculty Hos pital of Hacettepe Ünivercity and Demetevler Oncology Hospital's comes to the policlinics medical and surgical oncology on a total 90 mastectomiesed woman, age group 20-60 and 30 physically healty women Comparative Relationships Scanning Model was conducted. Mastectomiesed women were seperated into 3 groups 30 each. First group 1 year after mastectomisation, second group 3 years after mas- tectomisation, third group 5 years after mastectomisation. It has been applied Symptom Check List on every group, and inter-group diffe rences were scanned in the 0.05 significancy level by using statistical techniques. At the end of the research it has been demonstrated that the significant problems they face are; interpersonel sensitivity, hostility, anxiety and depression. The highest disorder in patient groups was in the interpersonal sensitivity at the sub-scales. The first group had the most somatisation, hostility, anxiety and depression, compared to the other groups. The second group had obsessive and compulsive disorder more than the other groups, but apart from this research showed that there are not any other important differences between the 2nd and 3rd groups. The physically healty group are determined to be in normal borders in all sub-scales. On the second and third groups“age”has been found to be sig nificant in affecting the degree of psychological disorder, and the pa tient grows older this becomes less and less. On the third group it has been found that education is a significant factor and icreases the psycological disorder forwards the ünivercity education.