Karbonatlaşmanın çelik lifli ve uçucu küllü betonlarda etkisi
The effect of fly ash and steel fiber on carbonation in concrete
  1. Tez No: 322938
  2. Yazar: SEYED RAHİM BAHARAVAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
In this study, we research some of the properties of concrete specially carbonation in those concretes which were reinforced by flyash and fiber steel. Instead of cement, fly ash to the ratio of 0%, 10%, 20%, and 30% and fiber steel by the amount of 1% of the whole concrete's weight are added to the whole concrete. The size of fiber steel is 30 mm in length and 30% mm in diameter. Testes were performed for concrete properties: unit weight, workability, compressive strength, modulus elastisity, flexral strength, toughness, spletting tensil strengh, abration, capillary water absorbtion, ultrasonic velocity and carbonation. The ratio of flyash do not effect toughness but fiber steel has alot of on effects toughness. flyash and fiber steel have positive effect on carbonation.Anahtar Kelimeler : Çelik Lif, Uçucu Kül, Karbonatlaşma, Tokluk
Özet (Çeviri)
Bu çalışmada uçucu külü katkılı betonlar ile normal betonlar çelik lif ile güçlendirilmiş ve betonların karbonatlaşma ve diğer özelliklerine bakılmıştır. Uçucu kül çimento ile kütlece %0, %10, %20 ve %30 oranlarında ikame edilmiştir. 30 mm uzunluğunda ve %30 mm çapındaki çelik lif ise hacimce olarak %1 oranında betonlara ilave edilmiştir. Betonlar üzerinde birim ağırlık, işlene bilirlik, aşınma, basınç dayanımı, elastisite modülü, eğilme dayanımı, tokluk, ultra ses hızı ve karbonatlaşma özellikleri incelenmiştir. Uçucu kül oranı tokluğa etkisi olmadı iken liflerin tokluğa önemli etkisi olduğu görünmüştür. Uçucu kül ve çelik lif karbonatlaşmada olumlu etki göstermiştir.Key Words : Steel Fiber, Fly Ash, carbonation, Toughness