Süperiletken linak için elektron demet durdurucu sisteminin araştırılması ve simülasyonu
Investigation and simulation of electron beam dump system for superconducting linac
- Tez No: 322939
- Danışmanlar: PROF. DR. PERVİN ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Süperiletken doğrusal elektron hızlandırıcılarında elektron demetleri, süperiletken radyo frekans kaviteler kullanılarak rölativistik hızlara ulaşabilirler. Optik kavite içindeki salındırıcı mıknatıs yapılarından geçirildiğinde elektron demeti enerjisini ışıma olarak kaybeder. Işıma optik kavitede tuzaklanarak Serbest elektron lazeri (SEL) elde edilir. Bu sırada elektron demetleri de sistemden eğici mıknatıslar yardımı ile sistemin dışına gönderilerek elektron demet durdurucusu tarafından güvenli bir şekilde etkisiz hale getirilir. Gazi Üniversitesi'nin de dahil olduğu 11 üniversitenin işbirliği, Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde ve Devlet Planlama Teşkilatı desteği ile yürütülen Türk Hızlandırıcı Merkezi projesi kapsamında olan Serbest Elektron Lazeri tesisinde (TARLA) kurulum çalışmaları sürdürülmektedir. Bu çalışmada, TARLA tesisinde 40 MeV enerjiye, 1,5 cm.mradyan emittansa ve 1,5 mA ortalama demet akımına sahip elektron demetlerinin durdurulması incelenmiştir. Yüklü parçacıkların madde ile etkile?meleri ayrıntılı olarak çalı?ılmı?, elektron demet durdurucu sisteminin FLUKA programı ile simülasyonu yapılmıştır. Hesaplamalar sonucunda enerji dağılımları, ikincil parçacıklar ve radyasyon dozları gözlenmi?tir. Bu bilgiler ışığında elektron durdurucu sistemin geometrik olarak tasarımı yapılmıştır.Anahtar Kelimeler : Linak, Demet durdurucu, simülasyon, TARLA tesisi
Özet (Çeviri)
Electron beams, in the superconducting linear electron accelerators, can reach around relativistic velocity by using superconducting radio frequency cavities. Then, the electron beam is passed through undulator magnet structures, which is inside a optic cavity, it losses energy as radiation. Free electron laser (FEL) is obtained by trapping that radiation. Turkish Accelerator Center (TAC) collaboration is an inter-university project including Gazi University. TAC is provided by State Planning Organization and coordinated by Ankara University. TARLA (Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara) is going to establish as a free electron laser facility in infrared region which electron beam has 40 MeV energy, 1,5 mA average beam current and 1,5 cm.mrad emittance. Electron beams are deflected out of the optical cavity via a bending magnet to stop and neutralize by electron beam dump. Electron beam dump system is simulated by using FLUKA program, to observe energy spread, secondary particles and radiation dose taking into account the electrons interact with dump matter.Finally, geometry of electron beam dump system is designed by using that outcomes.Key Words : LINAC, beam dump, simulation, TARLA facility