3-6 yaş çocukların ev ortamlarının düzenlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 32295
  2. Yazar: YASEMİN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ebeveynlere uygulanan eğitim pr ogr amin xn, 3-6 yaş ara sı çocukların ev ortamlarının düzenlenmesi üzerinde yarat tığı değişiklikleri saptamak bu araştırmanın amacını oluş turmuştur. Araştırmanın örneklemi; Ankara Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde bulunan Kız Meslek Liseleri Uygulama Ana- okullarmdan, rastgele küme örnekleme tekniği ile seçilen; 42 'si deney grubu ve 41 'i kontrol grubu olmak üzere toplam 83 çocuk ve ailesinden oluşmuştur. Deneysel bir araştırma niteliğini taşıyan bu çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir.Birinci aşamada 83 aileye Ev Ortamı Değerlendirme ölçeği uygulanmıştır.î kine i aşama da ise deney grubunu oluşturan 42 ebeveyn araştırmacı ta rafından yüzyüze, grup tartışması şeklinde sürdürülen ve dört haftada tamamlanan eğitim programına katılmışlardır. Yine program dahilinde ebeveynlere her hafta bir öneri mektubu verilmiş ve eğitim programı konulu bir sergi ile tamamlanmıştır, üçüncü aşamada ise deney ve kontrol grubu ailelere Ev Ortamı Değerlendirme ölçeği son test olarak yeniden uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, ebe veynlere uygulanan eğitim programının; ebeveynlerin öğ renme uyarımı, dil uyarımı, fizik çevre, sıcaklık ve kabul etme, akademik uyarım, model olma, deneyimlerde çeşitlilikve kabullenme davranışlarını arttırdığı ortaya konmuştur. Sonuç olarak çocukların gelişimleri üzerinde büyük izler bırakan ev ortamındaki uyarıcı çeşitliliğinin ve niteliğinin geliştirilmesinde, ebeveynlere uygulanan eğitim programının etkili olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was, to reveal the effects of parent education programs on the arrangement of 3-6 age children's home environments. The sample of this research was constituted with 83 child and their families (42 experimental controDwho se lected from Girls' Vocational High School Day-Care Practi ce Centers in the frontiers of Municipality of Ankara. This research conducted in three stages. At the first stage“Home Observation for Measurement of the Environment Scale”have been used for 83 families. At the second stage, 42 parents choosed to be experimental group and received face to face and group education programs by the research ers for four weeks. As a part of education program all the parents had given a proposal letter, to develop better home environments, weekly. At the end of the forth week there was an“Enrichment of Children's Home Environments”exhibition made in classroom. In the third and final stage“ Home Observation for Measurement of the Environment”scale had been used again with 83 families. The results of the present study indicated that; parent education programs were influenced and changed pa rents learning stimulation, language stimulation, physical environment, warmth and affections, academic stimulation, en couragement of maturity and use of stimulation and accep tance of child behaviors in a positive way.