Besin duyarlılığı oluşturan ve oluşturmayan belirli grup bitkilerin kimyasal içeriklerinin karşılaştırılması
Comparing chemical contents of certain group of plants which are developing food intolerance and not developing food intolerance
  1. Tez No: 322962
  2. Yazar: AYNUR CAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖNÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi İnflamatuar barsak hastalıkları (IBH) hastalarında gerçekleştirilmiş bir çalışmanın; yüksek düzeyde besin duyarlılığı oluşturan gıda maddeleri ile en az besin duyarlılığı oluşturan ya da hiç oluşturmayan gıda maddeleri grubu olmak üzere iki ayrı grubundan, bitki örnekleri seçilerek kimyasal içerikleri analiz edilmiştir. Analizler 2011 (tohumlar) ? 2012 (sebzeler ve meyveler) yılı hasat ürünlerinde gerçekleştirilmiştir. Bu analizler sonucunda karbohhidrat, yağ, protein ve element miktarları kaynak veriler eşliğinde karşılaştırılmıştır. Genel olarak duyarlılık oluşturan bitki grubu örneklerinin genelde tohumlardan oluştuğu belirlenmiştir. İki grup üyelerinin analiz değerleri karşılaştırıldığında duyarlılık oluşturan grup örneklerinin protein, yağ ve karbohidrat miktarlarının genelde yüksek olduğu izlenmiştir. Duyarlılık oluşturmayan ya da en az duyarlılık oluşturan grup örnekleri ise taze sebze ve meyvelerden oluşmaktadır. Bu gıda maddesi örneklerinde protein ve yağ oranlarının düşük, elementel değerlerin ise değişkenlik göstermekle birlikte bulunmaları gereken sınırlar içerisinde oldukları tespit edilmiştir. Her iki gıda maddesi grubu karşılaştırıldığında, iki grup örnek arasında önemli farklılığın protein ve yağ miktarlarında açıkça görülebilen miktar farklılıkları olduğu gözlenmiş, ancak elementel değerler açısından belirgin bir farklılık içermedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty Hospital in patients with inflammatory bowel disease (IBD). Based on a study carried out, high degree of sensitivity of dietary forming food, and at least forming food sensitivity or not forming sensitivity, are chosen by two separate groups; and different plant samples were analyzed out of this two group. Analysis, 2011 (seeds) - 2012 (vegetables and fruit), the harvest year products, realized. As a result of these analyzes, the amounts of carbohydrate, fat, protein, and elements compared accompanied by the source data. Sensitivity forming group, generally seed samples were formed. Analysis values of the members of the two groups were compared, Food sensitivity forming group's values, were higher than in other group. Generating no Sensitivity or generating less Sensitivity, group consists of fresh fruits and vegetables. This food samples, the protein and fat rate is low, but the elemental values has been found to vary, within limits. In the comparison of these two groups, protein and fat values significantly different but elemental values are not.