Programlanabilir (PLC) ısı pompalı kurutucunun tasarımı, imalatı ve kereste kurutma işleminde deneysel incelenmesi
Designing and manufacturing of programmable heat pump dryer and experimental examining at timber drying process
- Tez No: 212814
- Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tez çalışmasında son yıllarda artan enerji maliyetleri göz önünde bulundurularak ısı pompası sistemi destekli endüstriyel bir kurutucunun tasarımı ve imalatı yapılmıştır. Tasarımı ve imalatı yapılan kurutucu önemli bir endüstriyel malzeme olan kerestenin kurutulmasında deneysel olarak analiz edilmiştir. Kereste türü olarak kurutma işleminde kavak ve çam keresteleri seçilmiştir. Kavak keresteleri 1.28 kg su/ kg kuru madde nem miktarından 0.15 kg su/kg kuru madde nem miktarına kadar, çam keresteleri ise 0.60 kg su/ kg kuru madde nem miktarından yine aynı son nem miktarına kadar 24 saat çalışma prensibine göre çalışan kurutucuda kurutulmuştur. Kerestelerdeki ağırlık değişimi kurutucu içerisindeyken takip edilmiş ve istenilen ağırlığa gelindiğinde kurutma işlemi sonlandırılmıştır. 40oC kuru termometre sıcaklığında, 0.8 m/s hava hızında başlangıç nem miktarı 1.28 kg su/ kg kuru madde olan kavak keresteleri 0.15 kg su/kg kuru maddeye kadar 70 saatte, başlangıç nem miktarı 0.60 kg su/ kg kuru madde olan çam keresteleri ise aynı nem miktarına kadar 50 saatte kurutulmuştur. Kurutma esnasında kurutma havası sıcaklığının, bağıl neminin ve kerestelerdeki ağırlığın anlık değişimleri paket program içerisinde oluşturulan yazılım vasıtası ile bilgisayar ekranından gözlenmiştir. Kurutma işlemi sonrasında bilgisayarda toplanan tüm ölçüm sonuçları enerji, ekserji ve kurutma süresinin analizinde kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda tüm kurutucunun ısıtma tesir katsayısı (ITK) ortalama 1.86 olarak bulunmuştur. Özgül nem alma oranı (ÖNAO) ise çam keresteleri için 0.188 kg/kWh, kavak keresteleri için ise 0.243 kg/kWh olarak bulunmuştur. Isı pompalı kurutucudaki kurutma havasının iklim değişimi psikrometrik olarak analiz edilmiş, deneysel bulunan değerler ile teorik hesaplamalar karşılaştırılmıştır. Anahtar Kelimeler : Kurutma, kereste, ısı pompası
Özet (Çeviri)
In this thesis, industrial heat pump dryer has been designed and manufactured as energy price has been increasing in recent years. Designed and manufactured dryer experimentally analyzed by timber drying which is important industrial product. Poplar and pine timbers have been dried from the moisture contents of 1.28 kg water/kg dry matter and 0.60 kg water/kg dry matter to 0.15 kg water/kg dry matter in heat pump dryer functioning on the basis of 24 h operation. The change in weight in all of the timbers was followed in the drying chamber and drying stopped when the desired weight was achieved. At 40 oC dry bulb temperature, 0.8 m/s air velocity, and initial moisture content of the poplar timbers 1.28 kg water/kg dry matter, the moisture content was reduced to 0.15 kg water/kg dry matter moisture content in 70 h, and the moisture content of the pine timbers which was 0.60 kg water/kg dry matter was reduced to the same amount in 50 h. While drying process, drying air temperature and relative humidity and weight change of timbers were collected on the computer and observed computer screen. Energy and exergy and drying time analyzed by using saved computer data afterwards drying process. As a result of analysis, coefficient performance (COP) of heating was calculated as 1.86 for whole heat pump dryer. Specific moisture extraction ratio (SMER) was calculated as 0.188 kg/ kWh for pine timbers and 0.243 kg/kWh for poplar timbers. The psychometric analyses was made of climatic variation of drying air in heat pump dryer and comparison was made between experimental data and calculated theoretical data. Key Words : Drying, timber, heat pump