Konser salonlarında akustik konfor parametrelerinin analizi ve bir örnek çalışma
Analyse of acoustical comfort parameters concert halls with a case study
- Tez No: 323012
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dinleyici salonlarında hacim içerisinde hedeflenen işitsel konfor düzeyininsağlanması, en az mimari tasarım kadar akustik tasarımın da başarılı olmasınabağlıdır. Akustik tasarım günümüzde, hacim içerisindeki ses kalitesinin, çeşitliyöntemlerle analiz edilmesi ve ölçülmesi yolu ile hacmin kullanım amacınauygun olarak optimizasyonunu kapsamaktadır. Bir konser salonundauluslararası standartlarda belirtilen doğal akustik konfor düzeyinin sağlanmasıhalinde, kaynaktan çıkan ses, tüm dinleyicilere uygun ve eşit olarakulaşabilmektedir.Bu bağlamda tezde; konser salonlarında akustik performansındeğerlendirilmesine yönelik kriterlerin analizi yapılmış ve bir konser salonuörneklem olarak seçilerek hacim akustiği açısından değerlendirilmiştir.Örnek çalışma bölümü, Ankara Resim ve Heykel Müzesi Konser Salonu'nunmevcut akustik koşullarının tasarım kriterlerine göre değerlendirilmesini,salondaki akustik konfor düzeyinin ODEON yazılımıyla yapılansimülasyonlarla ve yerinde yapılan alan ölçümü ile analiz edilmesinikapsamaktadır.Son bölümde, yapılan simülasyon ve ölçümlerle elde edilen veriler ışığında,salonun akustik performansına ilişkin sonuçlar ortaya konulmuş ve iyileştirmeönerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Provision of an acoustic comfort level in the auditoriums depends on thesuccess of acoustical design parameters as well as the architectural design.Today, acoustic design, depending on the intended use, involves theprovision of optimal acoustic parameters, obtained by using simulationprograms for analysis of sound quality and using equipments formeasurements.This thesis aims to uncover the analyze criteria regarding acoustic comfortof concert halls.As the case, the acoustics performance of the Concert Hall in the Museum ofPicture and Sculpture is assessed through simulation using ODEONsoftware and measurements.