Emniyet güçlerinin performansını veri zarflama analizi ile değerlendirme
The assesment of the performance of the police forces with data envelopment analysis
  1. Tez No: 323023
  2. Yazar: KARAKIŞ ESRA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Polis etkinliği, geçmişte bazı araştırmaların dikkatini çeken bir konudur. Polis bölgelerinde incelenen etkinliğin önemi, polis birimlerinin etkili olmasını gerektirmesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, etkinsiz birimin tanımı son derece önemlidir. Çünkü bu tanım performans arttırıcı yollar önerebilir ve en iyi örnek sınıra yakınsamayı sağlayabilir.Bu çalışma, Veri Zarflama Analizi (VZA) tekniği ile ele alınan ülkelerin etkinlik skorlarını tahmin etmek için ülkelerdeki emniyet güçlerini birbirleri ile karşılaştıran iç kıyaslama çalışmasıdır. Çalışmamız bu alanda yapılan ilk araştırmaları detaylandırmıştır. Sun'a benzer bir iç kıyaslama çalışmasını yürüterek detaylandırma yapılmıştır.Çalışmada, Türkiye'nin de içinde bulunduğu 25 Avrupa kıtası ülkesindeki emniyet güçlerinin 2006 yılındaki performansı değerlendirilmeye çalışılmıştır. İdari amaçlar ile uyumlu olan bu çalışma sadece emniyet güçlerindeki polis memurunun performansına odaklanır. Teknik açıdan çalışmada VZA modeline bazı önemli ilâveler yapılmıştır. Ayrıca ülkelerin toplam, teknik ve ölçek etkinliğini ölçmek için VZA'nın temel modelleri olan CCR ve BCC modellerinin çıktı yönlü modelleri kullanılmıştır. Aynı zamanda çalışma, ülkelerin 2004-2006 yıllarındaki analizi için Malmquist Toplam Faktör Verimliliği (TFV) değişimlerini ortaya koyarak önceki araştırmaları genişletmiştir. Bu yöntemin amacı, tüm emniyet güçleri boyunca artan performansa yol açacak en iyi uygulamaları araştırmaktır.VZA'nın uygulamasında Coelli tarafından oluşturulan DEAP 2.1 paket programından yararlanılmıştır.Analiz sonucunda ele alınan ülkelerinin emniyet güçlerinin performans yönetim sistemleri incelenmiş, bu sistemlerin ortak noktaları ve farklılıkları ortaya konularak Türkiye ile karşılaştırması yapılmıştır.Bu çalışmanın sonuçları topluma daha iyi hizmet verebilmek ve idari kaynakları en iyi şekilde kullanabilmek için emniyet müdürlüklerine yol göstermede kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Our study has expanded the first researches in this field. This paper is similar to that of Sun (2002) insofar as the analysis is benchmarked to police forces in the countries, it enlarges on previous research by applying a Malmquist index to the analysis of the countries.In this study, the performances of the police forces in 25 EU countries are assessed in 2006. Consistent with managerial goals, this study focuses exclusively on the performance of police o ? cers employed at the police forces. From a technical perspective, we use some important extensions to DEA models in this study. We used output-oriented CCR and BCC models to measure overall, technical, and scale e ? ciencies for the countries. Also, in this study, Malmquist Total Factor Productivitiy (TFP) change were calculated by using DEA methodology with data, collected from 25 countries between the years 2004-2006.The aim of this procedure is to seek out those best practices that will lead to improved performance throughout the police forces.Data Envelopement Analysis is provided by the DEAP 2.1 program designed by Coelli.As a result of the analysis, the performance management systems of the police forces in the EU countries were analyzed; the common and separate features were remarked and also compared with the system in Turkey.The results of this study can be used to show the way for the safety offices for better serve of the community and best use of administrative resources.