Istatistiksel süreç kontrolü için web tabanlı arayüz ve uygulaması
Web-based interface and application for statistical process control
- Tez No: 323024
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tezde üretim ve hizmet sektöründeki işletmelerde, ISO ve benzeri standartlara uygunluk sağlama, süreç iyileştirme, üretim verimliliği artırımı ve karlılık için yaygın olarak kullanılan İstatistiksel Süreç Kontrolü, Süreç Yeterlilik Analizi (Capability), Ölçüm Sistemleri Analizi gibi istatistiksel kalite teknikleri için veri toplama ve analizlerin web tabanlı otomasyonu için bir arayüz tasarlanmıştır. Sistemde üretilen istatistikî raporlar tüm dünyada kabul görmüş ve standart hale gelmiş Minitab 16 kütüphaneleri kullanılarak oluşturulmuştur. Ayrıca tezde kalite iyileştirme sürecinde görevli tüm operatör, mühendis, sorumlu, tedarikçi ve ilgili kişilerin sahadan veya finansal süreçlerden topladıkları verileri, internet platformu üzerinden toplama, merkezleme ve herhangi bir özel yazılım ortamına ihtiyaç duymadan yine internet platformunda anlık olarak İstatistiksel Süreç Kontrol teknikleri ile analiz edebilme ve raporlama imkanı sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an interface will be designed for web-based automation and collecting data for Statistical Process Control, Process Capability Analysis, Measurement System Analysis which are used commonly in order to provide accordance to ISO and other standards, improve process, increase production efficiency and profit in the companies in the field of manufacturing and service. Generated reports in the system will use Minitab 16 libraries which is accepted all over the world and has become a standard. Moreover, in the thesis it is aimed collecting, centering data, which is obtained from field and financial process by operators, engineers, responsible, suppliers and related people, making analysis with Statistical Process Control in internet platform momentarily and providing reports via internet.